Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
06 HAZİRAN Salı 19:47

10 TMMOB Başkanlığı’ndan Amedspor’a yönelik saldırıya kınama

Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Bitlis, Dersim, Hakkari, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Van TMMOB İl Koordinasyon Kurulları ortak bir açıklamayla, Amedspor ile Kürtlere yönelik ırkçı saldırıyı kınadı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2023 11:18   Güncelleme : 08-03-2023 11:30
10 TMMOB Başkanlığı’ndan Amedspor’a yönelik saldırıya kınama

İl koordinasyon kurullarının ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “05.03.2023 tarihinde Bursaspor ve Amedspor spor kulübleri arasında futbol müsabakası olmuş ve Amedspor yöneticileri, futbolcuları ırkçı saldırılara maruz kalmıştır.

Müsabaka öncesinde Amedspor futbolcu, idarecileri ve teknik heyetinin kaldığı otel önünde ırkçı grup tarafından tehdit içerikli söylemlerde bulunulmuş ve gruba yönelik hiçbir önlem alınmamış, müdahale edilmemiştir. Adeta olacakların provası yapılmış ve saldırı geliyorum demiştir. Maçın ertelenmesi veya seyircisiz oynanması mümkünken, bunlar yapılmamıştır. Amedspor ve taraftarının yaptığı en ufak şeyi bahane edip, ceza kesen futbol federasyonu, burada rengini bir kez daha göstermiştir.

Bazı takım taraftarları tarafından “Hükümet istifa” gibi demokratik tepkilerini şiddete ve katillerin posterlerini taşımadan ortaya koydukları için o takımlara seyirci yasağı getirenler, bu maçta sessiz kalmış ve gerekli önlemler almamışlardır.

Bundan güç ve destek alan faşist güruhlar oynanan müsabaka esnasında ırkçı söylemlere devam etmiş ve nefret saldırıları gerçekleştirilmiştir. Müsabaka esnasında Bursaspor taraftarınca halk, kin ve düşmanlığa tahrik edilmiştir. Suç ve suçlu övülmüştür. 90’lı yıllarda Kürtlere yönelik işlenen cinayetlerin faili olan katillerin posterleri açılmış ve bu cinayetlerin sembolü olan beyaz torosların pankartı açılmıştır. Bu organize saldırılar sadece Amedspor’a değil başta Kürt halkı olmak üzere tüm halklara yönelik gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, ülkede büyük yıkıma ve binlerce ölümlere yol açan bir deprem gerçeği varken, İktidar tarafından içi boşaltılmış kurumlar zamanında ve yerinde müdahale edememişken, Kızılay gibi bir kurumun ücretsiz dağıtması gereken çadır, giyecek ve yiyecekleri başka kuruluşlara sattığı ortaya çıkmışken böyle organize saldırılar düşündürücüdür.

Bizler imzası olan TMMOB İl Koordinasyon Kurulları olarak ırkçı ve nefret söylemlerine maruz kalan Amedspor ile dayanışma içince olduğumuzu, katilleri övücü eylemleri nefretle kınadığımızı belirtiyoruz.

Toplumsal barışı zedeleyen ve büyük bir öfkeye sebep olan bu eylemlere yönelik etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülerek ihmali olan yetkili ve kurumlara ivedi olarak gerekli yaptırımlar yapılmalı ile failler cezalandırılmalıdır.”

 

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR