Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
08 ARALIK Cuma 05:41

49 yıl sonra gelen “Vefa” mektubu

1974 yılında Adana’dan Erzurum’a geçerken yolların kapalı olmasından ötürü Pülümür ilçesinde 2 gün konaklamak zorunda kalan Finlandiyalı çift, tam 49 yıl sonra yaşadıkları o günlere ilişkin yazdıkları bir mektup ile o dönem çektikleri fotoğraflardan oluşan 2 albümü Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a gönderdi. “Pülümür’ün nazik insanlarına!” başlığıyla gönderilen mektup başta Belediye Başkanı Müslüm Tosun olmak üzere ilçe sakinlerini oldukça duygulandırdı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2023 11:25

22 Ocak 1974 tarihinde Adana’dan Erzurum’a geçmek isteyen Finlandiyalı Helena Holopainen ve Markku Tiirakari çifti, yolun yoğun kar yağışı nedeniyle kapalı olmasından ötürü 2 günlerini Dersim’in Pülümür ilçesinde geçirmek zorunda kaldı. Burada kaldıkları süre boyunca ilçe insanları tarafından misafir edilen çift, tam 49 yıl sonra o günleri anlatan bir mektup ile o dönem çektikleri fotoğrafların yer aldığı 2 albümü Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a gönderdi. İngilizce yazılan mektubu tercüme ettiren Başkan Tosun, onlarca yıl sonra gelen mektup ve albümün kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

İlginç bir mektup aldığını ve ilk etapta çok şaşırdığını söyleyen Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Finlandiya’dan gelen bir mektup. Tanımadığımız bir şahıs tarafından Pülümür Belediyesi’ne atfen adıma gönderilmişti. Açtığımda o kadar özenle hazırlanmış iki tane albüm gördüm. 22 Ocak 1974 tarihinde Adana’dan Erzurum’a geçmeye çalışan bir ailenin yolların kapalı olmasından kaynaklı Pülümür’de geçirdikleri iki günün hikayesi. İngilizce yazıyordu. Tercümesini yaptırdığımızda Erzurum’a geçerken burada hava koşullarından ötürü kalmak zorunda kalmışlar. Sonra burada bir eve misafir olmuşlar. Oradaki geçirdikleri anılarını yazıyorlar ve Pülümür’de o dönemde çekilmiş fotoğraflardan iki albüm yapılmış” dedi.

Mektubun kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Başkan Tosun, “Ben bir kez daha Pülümür halkının misafirperverliğini, insani ilişkilerinin ne kadar değerli ve güzel olduğu konusunda çok duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Keza aynı şekilde Finlandiyalı dostlarımızın da bu görmüş oldukları ilgiye, alakaya karşı aradan onca yıl geçmesine rağmen o dönemdeki gençlik fotoğraflarını koyarak ve şimdiki hallerini gösteren fotoğrafların da yer aldığı albümde yer vermeleri ayrıca bu bölgede yaşadıklarıyla ilgili duydukları hassasiyettendir. Çok duygulandığımı ifade etmek istiyorum. İnsani ilişkiler böyle bir şey. Karşılık gördü mü mutlaka yıllar sonra anımsanması, hatırlanması bizi son derece memnun etti. Ben de mektubu aldıktan sonraki duygularımı ifade eden bir yazı yazmak istiyorum. Kendileriyle iletişim kurarak uygun olmaları halinde tekrar Pülümür’e davet etmek istiyorum” diye konuştu.

Albümde o dönem ilçeye ait çok sayıda fotoğrafın da yer aldığını kaydeden Tosun, “O günün gözüyle Pülümür’ü görmek bize ayrı bir heyecan verdi” şeklinde konuştu.

AİLEYİ MİSAFİR EDEN MEHMET ALİ YÜCE, O GÜNLERİ ANLATTI

O dönem Pülümür’de sıtma savaşta çalıştığını ve aileyi misafir ettiklerini söyleyen Mehmet Ali Yüce, “O zaman yollar kapandı. Burada kaldılar. Biz kendilerini ağırladık. 33 yaşındaydım o zamanlar. Finlandiya’dan gelen mektuba çok sevindim” dedi.

Helena Holopainen ve Markku Tiirakari çifti, mektubun sonuç bölümünde yüreklerinin deprem nedeniyle sarsılan Türk halkıyla beraber olduğu ifadesini de kullandı.

ERCAN TOPAÇ/İSMAİL YOLERİ

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR
Ali Yildiz 8 ay önce
Çok duygulandım teşekkür ederim ????
Hawar 8 ay önce
Merhaba serverê ma,

Bence hemen kardeş ilçe veya il ian edelim.