Arêye Kay ve Dersim Belediyesi Tiyatro Grubu, Kırmancki/Zazaki’nin kaybolmaması ve hayatın her alanında konuşulmasını teşvik amacıyla Gole Çetu (Xızır Gölü) ziyaretgahında bir araya geldi. Ziyaretgahta çılalar yakarak niyaz dağıtan tiyatro oyuncuları, buradan aldıkları teberikleri mahalle mahalle gezerek yurttaşlara dağıttı.

Anadil ve kültürün yok olmaması için düzenlenen etkinliğin Gole Çetu bölümüne katılan Alevi Dedesi Can Kureyş Bulut, anadilde yaptığı konuşmada dil ve kültürün önemine değindi.

Gole Çetu’nun ardından yöresel kıyafetlerle mahalleleri gezen tiyatro oyuncuları, yurttaşlara ziyaretgahtan aldıkları teberiklerden vererek hayatın her alanında anadillerinde konuşma çağrısı yaptı.

Etkinliği, Arêye Kay (Oyun Değirmeni) ve Dersim Belediyesi Tiyatro Grubu olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen oyun yazarı, oyuncu ve yönetmen Yılmazcan Şare, “Uzun yıllardır dilimiz, kültürümüz ve inancımız için çalışıyoruz. Anadilimiz ağır ağır yok oluyor. Buna dikkat çekmek için Gole Çetu’ya gittik, niyaz yaptık, pir dua verdi, niyazları dağıttık ve oradan teberik aldık. Şimdi mahalle mahalle gezip o teberikleri evlere dağıtıyoruz. Dilimiz, Xızır’ın dilidir, Xızır’ı seviyorsanız her yerde, çocuklarınızla dilinizi konuşun. Dilimiz yok olursa inançlarımız, kültürümüz yok olur. İnsan dilini kaybedince her şeyini kaybeder. Bir Alman, bir Fransız, bir İngiliz önce kendi dilini öğreniyor ondan sonra başka dilleri öğreniyor. İnsan ne kadar çok dil öğrenirse elbette o kadar iyidir ancak öncelikle kendi anadilini öğrenmeli ve konuşmalı” dedi.

Teberik verilen yurttaşlar da anadilin önemine değinerek tiyatro oyuncularına duyarlılıklarından ötürü teşekkür etti.