Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 02:28

CHP’li Kaya’dan “avcılık” tepkisi

Dersim’de son zamanlarda sıkça gündeme gelen avcılık faaliyetlerine tepki gösteren CHP İstanbul Eski İl Sekreteri ve iş insanı Metin Kaya, “Tunceli’de her canlı bizim için kutsaldır. Bu kutsalların spor, turizm, hobi adı altında avlanmasına bir an önce son verilmesi gerekiyor” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 15:56
CHP’li Kaya’dan “avcılık” tepkisi

Tepkisini, kentteki billboardlara verdiği “Kutsallarımıza Dokunmayın!, Munzur Kutsaldır, İnançtır, Yaşamdır!” sözleriyle de dile getiren Kaya, “Bizim insanımıza, toprağımıza ve o toprağın üzerinde yaşayan cümle canlıya olan hassasiyetimiz bellidir. Her canlı bizim için kıymetlidir ve yaşama hakkı vardır” diye konuştu.

Türkiye’nin taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi kapsamında nesli tükenme altındaki türleri korumayı taahhüt ettiğini hatırlatan Kaya, “Ancak buna rağmen, gerek bu sözleşme gerekse de taraf olunan diğer uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz mevzuatı sayılan hükümleri görmezden gelinerek, nesli tehlike altındaki kimi türler bile ava açılmaktadır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Kaya, “Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz!” diyerek her türlü avcılık faaliyetinin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR