Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 08:28

Dersim, baharda ayrı güzel

4 mevsim ayrı güzellikler sergileyen Dersim, özellikle ilkbaharda seyrine doyulmaz manzaralar sunuyor. Her ilçesi ayrı tarihi ve doğal güzelliğe sahip Dersim’de Pülümür ilçesi de bu doyumsuz manzaraları sergileyen ilçelerden biri.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 11-05-2023 10:32

Köyleri ilkbaharla yeşile kesen Pülümür’ün Salkımözü (Bırastik) köyü bir yandan doğanın huzur veren sesi bir yandan da baharın coşkusuyla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

İlçe merkezine 34 kilometre mesafede olan ve yaklaşık 30 hanenin bulunduğu köy sakinlerinden Hüseyin Aksakallı, köylerinin 300 yılı aşan tarihi bir geçmişi olduğunu söylüyor.

Bu yıl yağan yağmurlar nedeniyle köylerinin apayrı güzellikler sergilediğini ifade eden Aksakallı, “Yağmurun bu sene yağmasından memnunuz. Bu doğa için bizim için çok kıymetli bir şey. Bizim köyümüz tarıma dayalı bir köydü. Eskiden tarımla geçinirdik. Türkiye’de tarım girdilerinin yükselmesiyle tarım işi bitti. Biz de meyveciliğe yöneldik. Köyde 7 büyük ceviz bahçemiz var. Elma bahçelerimiz var, üzüm bağlarımız var” diye konuştu.

Yağışın devam etmesi halinde üzüm bağlarının zarar görebileceğine vurgu yapan Aksakallı, “Havalar ısınırsa bu yağmur bir anlamda piyango olacak. Ancak devam ederse üzüm bağlarını çürütür” şeklinde konuştu.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR