Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 11:47

Dersim Kent Koruma Kurulu, kuruldu

TTSO ev sahipliğinde; Dersim’de deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında alınması gereken önlemlerin değerlendirildiği toplantı gerçekleştirildi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2023 15:45
Dersim Kent Koruma Kurulu, kuruldu

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’da düzenlenen toplantıya, HDP Milletvekili Alican Önlü, merkez Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, Meclis Başkanı Sevim Şengezer, meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı.

Toplantının sonunda açıklanan ortak bildiride şunlar kaydedildi: “6 Şubat tarihinde 11 ilimizi, 13 milyon insanımızı etkileyen büyük felakete yol açan deprem de on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Milyonlarca insanımız yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldı.

Yaşanan bu büyük felaket karşısında Dersim halkı ve kurumları büyük bir dayanışma örneği göstererek yaraları sardı, sarmaya devam ediyor.

İlimiz Dersim’in de birinci derecede deprem alanında bulunması nedeniyle Dersim Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla 15 Mart 2023 tarihinde İl, İlçe belediye başkanları, Milletvekilleri, Siyasi Partiler, Sendikalar, Meslek Odaları, Baro, İnanç Kurumları, Çevre Dernekleri, Mahalle Muhtarların katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonun da bir araya geldi.

Yaşanan sürece ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Yapılan tartışmalar sonucunda Dersim’in olası deprem ve benzeri afetlere hazır hale getirilmesi için “KENT KORUMA KURULUNU” kurarak, yürütmesini seçti.

Toplantıda en kısa zamanda yasal mevzuata uygun olarak Dersim Belediyesi bünyesinde ‘”KENT KONSEYİ’NİN” kurulmasını önererek karara bağladı.

Toplantıda arama-kurtarma çalışmalarında gönüllü olarak yer alacak insanlarımız MUDAK, AFAD ve belediyeler bünyesinde yürütülen eğitim çalışmalarına katılmaya çağrıldı.

Son olarak başta Dersim halkı olmak üzere, dünyanın dört bir yanında yaşayan Dersimlileri ve dostlarını başlattığımız bu çalışmaya destek vermeye ve Dersime sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR