Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 MART Pazartesi 07:28

Enerji emekçileri, insanca bir yaşam istiyor

FEDAŞ bünyesinde çalışan enerji emekçileri, insanca bir yaşam için başlattıkları eylemlerini sürdürüyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-08-2023 11:05

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. bünyesinde çalışan enerji emekçileri, bir süre önce insanca bir yaşam için başlattıkları eylemlerine devam ediyor. Kurum önünde bir araya gelen emekçileri, milletvekili Ayten Kordu, siyasi parti ve sendika temsilcileri de ziyaret ederek desteklerini dile getirdi.

Burada, “Ücretlerimiz barınmaya, beslenmeye, yaşamaya yetmiyor! İnsanca bir yaşam istiyoruz!” pankartı açan emekçiler adına DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız bir açıklama yaptı.

FEDAŞ işçilerinin insanca bir yaşam için mücadele ettiklerini söyleyen Atsız, “İnsanca çalışma; yaşama koşulları için FEDAŞ işçileri bir mücadele içinde. İşverene verilen bugün işverene verilen sürenin dolduğu gündür. Bundan günler önce talepler işverene yazılı ve sözlü olarak bildirildi. Geldiğimiz noktada işveren hiçbir talebimize cevap vermiş değil. Taleplerimize gözlerini kapatmış, kulaklarını tıkamış durumda. Ancak FEDAŞ işçileri de direk tepelerinde, trafolarda ölmemek, insanca yaşamak için mücadele etmeye kararlı” dedi.

Enerji emekçilerinin alınmayan önlemler, iş baskısı, korkutma ve mobbing nedeniyle hayatlarını kaybettiğini ifade eden Atsız, “Bütün bunların yanında sosyal, ekonomik ve demokratik hakların sarı sendikalar aracılığıyla yok edildiği bir dönemdeyiz. Açık ve net bir talebimiz var. Biz çalışırken ölüm riskiyle karşı karşıya olan bir iş kolunda çalışıyoruz. Ama bize reva görülen ücret 14 bin lira” diye konuştu.

Diyaloglara açık olduklarını belirten Atsız, “Bu sorunu çözmek isteyenler burada bizlerle görüşmeye gelebilirler. Ancak şunu da bilsinler FEDAŞ işçileri kölece çalışma koşullarına boyun eğmeyecek. İşten atılma tehdidine diz çökmeyecek. Bu mücadeleyi biz kazanacağız” şeklinde konuştu.

Çalışanlara destek veren milletvekili Ayten Kordu ise, insani yaşamın her işçinin hakkı olduğunu belirterek, “Talepler konusunda gerekli duyarlılık gösterilmeli, maaş ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Mücadelelerini yürekten destekliyoruz. Hep birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR