Yaklaşık 4 yıl öce Erzurum, Erzincan ve Dersim’i içine alan gezici bağlama atölyesini kurup kırsal kesimde bulunan ücra köylerde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmeyi hedefleyen sanatçı Erdal Erzincan, bu süre boyunca birçok gence bağlama geleneğini aşılarken, aynı zamanda gittiği bölgelerin derlemelerini de yapmanın gururunu yaşıyor.

En son Pülümür ilçesinde atölye kapsamında gençlerle bir araya gelen Erdal Erzincan, 4 yıldan bu yana Erzurum, Erzincan ve Dersim’de projeyi yürüttüklerini söyledi.

3 ilde 25 öğrenciyle başladıklarını belirten Erzincan, “Köy köy dolaşıyoruz. Sabit bir ekiple her dersimizi, bir köyde yapıyoruz. Onun için adımız gezici bağlama atölyesi. Her gittiğimiz köyde heybemize bir şey dolduruyoruz. Ne dolduruyoruz? Masal dolduruyoruz, oranın yemek kültürünü, folklorunu, deyişlerini, semahlarını ne varsa o köye dair her şeyi öğrencilerimize aşılamaya çalışıyoruz bu vesileyle. Öğrenciler hem köklerinden haberdar oluyorlar hem de İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de büyük kentlerde şekillenen bağlama eğitimini buraya taşıyoruz. İkisi birlikte olunca gerçekten güzel bir sonuç çıkmaya başladı” dedi.

Projeye başlarken süreyi 3 yıl olarak düşündüklerini belirten Erzincan, “Ama eğitim çift yönlü olunca hem yerel hem gelen eğitim olunca bunu 5-6 yılda tamamlamayı düşünüyoruz. İnşallah bir yıl sonra da yeni bir grup oluşturacağız yine bu coğrafyada. Bu şekilde bu topraklarda özüne uygun akademik bir eğitim şekillenmiş olacak” diye konuştu.

Etkinliği Pülümür Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi’nde gerçekleştirdiklerini söyleyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun ise, “2018 yılında Pülümür’de başlayan ve üç ili kapsayan seçmelerin Tunceli ayağı ilçemizde yapılmıştı. Bu projenin bir paydaşı olmak, ev sahipliği yapmak oldukça keyifli bir iş. Erdal Hoca gerçekten emek veriyor bu projeye. Hiçbir beklenti, çıkar gözetmeksizin. Ayda bir Pülümür’de, Erzincan’da, Erzurum ve Tunceli’den seçtiği öğrencilerin çalışmalarını bu bölgede yapıyor. Yazın köylerimizde yapıyorduk. Hiç çocuğun olmadığı köylerde. O köylerdeki yaşanmışlıkları akil insanlardan bu bölgeyle ilgili çalışmaları da projenin içine katarak hem çocuklar geçmişle ilgili bilgilere sahip oluyorlar hem bu bölgenin kültürünü, dilini, tarihini öğreniyorlar. Çok güzel bir çalıma. Kendisini tebrik ediyorum. Bu projenin yanında olmaktan da çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

*Haber, yaşanan depremden önce yapılmış, deprem nedeniyle yayınlanması ertelenmişti.