Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 02:40

Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu hizmete açılacak

Güntaş Ailesi tarafından, elim bir kazada kaybettikleri babaları anısına yaptırılan Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu, kısa bir süre sonra hizmete açılacak.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2023 12:00   Güncelleme : 26-01-2023 12:05

2019 yılında Merkez Moğultay Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yapımına başlanan ve tamamlanan içerisinde kütüphane ile konferans salonunun yanı sıra çok amaçlı alanların bulunduğu binada ilk kez gelişmiş inşaat teknolojileri kullanıldı.

İmzalanan protokolle Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilecek olan binada, iş insanları Kazım ve Erdal Güntaş kardeşler incelemede bulundu.

GELİŞMİŞ İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ KULLANILDI

Yaklaşık 5 bin metrekarelik alana sahip olan kütüphane ve konferans salonu, kullanılan inşaat teknolojileri açısından da bölgede bir ilk olma özelliğine sahip. Kullanılan teknoloji ile hem alanın daha ferah olması hem de kullanıcıların görüş açısının kaybolmaması amaçlanmış.

İHTİYACI GÖRE KULLANIM ALANLARI YER ALIYOR

Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu’nda ihtiyaca göre çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Konferans salonu, kadın çalışma alanı, okuma alanı, kütüphane, bilgisayarlı çalışma odası, sessiz çalışma alanı ve gençler için çeşitli sosyal alanlar bina içerisinde düşünülmüş.

BİNLERCE KİTAPLIK KÜTÜPHANE

Aynı anda 250 kişinin okuma yapabildiği kütüphane 10 binin üzerinde kitap kapasitesine sahip. Binada ayrıca 50 bin kitabın muhafaza edilebileceği bir de depo bulunuyor.

335 OTURMA KAPASİTELİ KONFERANS SALONU

Bina içerisinde 335 oturma kapasiteli bir konferans salonu ile sahne ve ses sistemi bulunuyor. Salon kapasitesi şehrin nüfusuna göre arttırılabilecek şekilde tasarlanmış.

HÜSEYİN GÜNTAŞ KİMDİR?

1936 yılında Dersim Merkez Dedeağaç (Pilvank) Köyü'nde doğdu. Dönemin ağır koşullarına rağmen ilkokulu okudu. Çocuk yaşta başladığı çalışma hayatını 1962 yılında kurduğu işletme ile sürdürdü. Yaşamı boyunca elde ettiği mesleki başarılarının yanında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı esas aldı.

15 Nisan 1991’de eşi Elif Güntaş ile beraber geçirdikleri bir kaza sonucu erken yaşta hayatını kaybettiler.

Elif ve Hüseyin Güntaş'ın çocukları, onların insan sevgisi ve memleketine olan tutkusundan yola çıkarak "Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu" düşüncesini hayata geçirdi.

Güntaş Ailesi daha önce de Atatürk Mahallesi’nde anneleri Elif Güntaş adına ilkokul yaptırmıştı.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR