Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 EKİM Çarşamba 07:13

İşten çıkarmalar, protesto edildi

FEDAŞ bünyesinde çalışan 32 işçinin iş akdinin feshedilmesi kitlesel şekilde protesto edildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2023 09:55
İşten çıkarmalar, protesto edildi

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., “insanca yaşayabilecek bir ücret” talebiyle grev yapan 17 işçiyi işten atmasının ardından kısa bir zaman sonra geçtiğimiz gün 15 işçinin daha işine son verdi.

İşten çıkarmalar ve işverenin çözüme yanaşmamasını protesto etmek amacıyla DİSK'e bağlı Enerji-Sen üyeleri Sanat Sokağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Vatandaşların da destek verdiği açıklamada, işten çıkartılan enerji çalışanlarının işlerine geri alınmaları ve işçilerin haklarının verilmesi istendi.

Burada bir açıklama yapan Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, “Bir müzakere masası istedik ve iki sefer görüşme gerçekleştirdik. İlk görüşmede 17 arkadaşımızı işten attılar, ikinci görüşmemizde ise 15 arkadaşımızı yine işten attılar. Şimdi buradan soruyoruz, bu sorunu çözmek isteyenler bizleri sürekli müzakere masasına davet edenler ne kadar samimi diye buradan hem Dersim halkına hem de enerji işçilerine bir kez daha soruyoruz” dedi.

Basın açıklamasını okuyan Enerji-Sen Dersim Sözcüsü Şahin Özmen ise, “38 günlük mücadelemizde şu ana kadar toplam 32 arkadaşımızı işten çıkardılar. Şimdi de tebligatlar yollayıp hepimizi işten çıkaracaklarını söylüyorlar. 125 işçiyi işten atıp 125 evi açlıkla yoklukla terbiye edecekler. Bizim yerimize dışarıdan taşeron işçi getirip çalıştıracaklarını söylüyorlar. Bizim birliğimizi dağıtmak için yaptıkları son oyun da bu oldu” diye konuştu.

İş çıkışları verilen enerji işçileri, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldıklarını belirterek mücadeleye devam edeceklerini söylüyor.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR