Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 10:36

Pülümür Bal Festivali'nin açılışı yapıldı

Dersim'in Pülümür ilçesinde 24. Geleneksel Bal Festivali düzenleniyor.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-09-2023 12:55   Güncelleme : 02-09-2023 13:02

Dersim'in organik bal üretimiyle tanınan Pülümür ilçesinde belediye öncülüğünde 24. Geleneksel Bal Festivali gerçekleştiriliyor.

ilçede, Christian Ude Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılışla başlayan festivalde konuşan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, ilk festivalin 1989 yılında dönemin kaymakamı ve belediye başkanı tarafından düzenlendiğini söyledi.

Dönemsel yaşanan sorunlardan kaynaklı sıkıntılar nedeniyle festivalin kesintiye uğradığını belirten Başkan Tosun, "Pülümür ilçemize baktığımızda kaynak sularının bolluğu, yeşil bir coğrafyaya sahip olmasının avantajlarının bizim için şans olduğunun farkındayız. Geçmişten aldığımız bu coğrafyayı temiz bir şekilde gelecek nesillere teslim etmek istiyoruz. Festivalimiz bu anlamda da çok değerlidir. içeriğinin insan, doğa, ekoloji, yaban hayatı olması, arı ile çiçeğin buluşması bizler için örnektir" dedi.

Bir kilo bal yapmak için arı kolonisinin 14 milyon çiçeğe konduğunu ifade eden Tosun, "Bir kilo bal için 3 kilogram nektar toplamak gerekiyormuş. insan yeryüzünde olmasa dahi doğa varoluşunu devam ettirebilir. oysa bütün ömrü boyunca bir çay kaşığı bal üreten bir minik canlı olmasa insan dünya üzerinde en fazla dört yıl kalabiliyormuş. Bu bilinçle hareket ederek doğaya, çevreye, canlıya böyle bakarak ekolojik dengeyi korumayı ve geliştirmeyi bilmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Munzur ve Pülümür vadileri hakkında verilen koruma statüsüne değinen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, "Yine festivalimizin temasına uygun Cumhurbaşkanlığının 28 Ağustos 2023 tarihinde almış olduğu karar ile Pülümür vadisi ve Ovacık Munzur vadisinin potansiyel doğal sit alanı koruma statüsüne alınmasının da son derece yerinde bir karar olduğunu gerek bizler gerekse de halkımızda memnuniyet yarattığını ve önemli bir karar olduğunu belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

Arıcıların yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Başkan Tosun, "Kapasitenin üzerinde bölgede hayvan olması hem doğa tahribatına hem de arıcılık faaliyetlerine zarar vermektedir. Bu konuda yürütmüş olduğumuz hukuki sürecin bir şekilde sonuçlanması bizleri son derece mutlu edecektir" dedi.

Pülümür Belediyesi olarak dört yıldan bu yana Ankara Kırsal Çevre ve Orman Sorunlarını Araştırma Derneği ile ilçenin bitkilerini çalıştıklarını söyleyen Müslüm Tosun, "Son aşamasına geldiğimiz çalışmanın önümüzdeki aylarda kitap olarak da basımı yapılacaktır. Keza aynı dernek ile Pülümür ilçemizin anıt ağaçları çalışmasını sürdürmekteyiz. Ekim ayı içerisinde kapsamlı çalışmalarımız devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Tosun, gerek projelerine gerekse de festival programına destek olan kurum ve kişilere teşekkür etti.

Pülümür Merkez Mahallesi Kalkınma Kooperatifi Başkanı Murat Ateş'in arıcıların sorunlarına ilişkin konuşma yaptığı açılış programı katılımcılara bal ikramı ile sona erdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin kutlama mesajları gönderdiği festivalin açılışına Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice, kurum amirleri, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Arı üreticilerinin ziyaret edileceği program, akşam Erdoğan Emir, Umut Altınçağ, Pinhani ve Gülten Benli konseri ile sona erecek.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR