Kızılbaş Aleviliği, ateşte sınanmış bir inançtır. Ateşler içerisinde SEMAH dönerken, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan…” diyen Pir Sultan Abdal, bizlere Yolumuzu tarif ediyordu.

Sivas Madımak yangını, bizleri yeniden bir CAN haline getirdi. Kısacası, tarihimizden gelen hoş görü, başkaldırı ruhunu Avrupa ve ülkede hep birlikte büyüttük, bugüne geldik. Olumsuzluklarımız elbette vardı. Ama bu öğrenmemizi için şarttı. Düşe kalka yürüdük biz bu YOLU.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)’den bana 35. yıl davetiyesi geldiğinde koca bir 35 yılı ardımızda bıraktığımızı görüp geçmişe gittim. Bugünlere gelmemiz kolay olmamıştı. Hep beraber, büyük mücadelelerle bugüne gelmiştik çünkü.

Değerli Canlar, tarihi mirasımız bizleri bu etkinlikte bir araya getirdi. Bundan dersler çıkararak geleceğe daha büyük adımlarla yürümemiz gerekiyor.

Dünya savaş halinde!

Zalimler iktidarda.

Süngüler, kılıçlar ilk önce biz Kızılbaş-Alevilerine ve ötekileştirilmiş toplumlara çevrili durumda.

Gerek ekonomik gerekse de politik ve yaşamın her alanında; birlik ve daha bir üst seviyede birlik olma ihtiyacımız var. Bugüne kadar ki iyi ve güzel yanlarımız bize aitti.

Lakin eksiklerimize değinirsem, en üzücü şey gençlerimizin çok az olması idi. Ayrıca da 35. yılın pastası kesilirken Pir ve Rayberlerimizin iki kelimelik bir şeyler söylemeleri için mikrofon verilmedi. Bu resepsiyonda Pir ve Mürşitlerimizin görev almamaları bir başka eksiklikti. Keza bu gibi büyük etkinliklerde esas rol GENÇLERİMİZİN olmalıydı. Gençlerimiz konuşmalıydılar. Geleceğe dair onların en çok söz söylemeleri şarttı. Gençlerimizin önlerini açmalıyız. Keza kurumun çeşitli kademelerinde ve değişik tarihlerde görev almış bazı şahsiyetleri, kürsüye çağırıp söz hakkı vermek biz Aleviler açısından önemlidir. Çünkü emek veren ve kurumlarımızda bu davayı omuzlayanların, uzak yerlerden çıkıp gelmeleri, bizimle olan gönül bağlarının ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Ayrıca kuşaklar arasında bir bağın yakalanması ve büyütülmesi de bu anlayış ile gelir.

Beş yüz civarında Canımız katıldı. Daha birçok eksiklik vardı ancak bu gibi büyük etkinliklerde eksiklikleri de beraberinde getireceği muhakkak. Ancak biraz daha dikkatli olmalıyız…

Salonun girişinde gördüğüm o ortam beni muazzam duygulandırdı. Güzel bir organizasyondu. Gelen misafirlerimizi onure etmeleri yerindeydi.

Emeği geçen bütün canlara teşekkür ederim…

Sevgi ve saygılarımla…

Ali Kadir Tanrıverdi