CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez ve 7 ilçe genelinde üreticilerin ihtiyacı doğrultusunda Bakanlık’tan talep edilen hibe destekli sertifikalı nohut ve kuru fasulye tohumunun, yetersiz düzeyde kaldığını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi vermişti.

Tunceli’nin tarımsal üretim açısından desteğe en fazla ihtiyaç duyulan illerden biri olduğunu belirten ve tohum fiyatlarındaki artışın üstüne üreticinin beklentisinin karşılanmamasının mağduriyete yol açtığını vurgulayan Şaroğlu, bakanlık düzeyinde yaptığı girişimlerin ardından üreticiye 1,5 milyonluk ek ödenek ayrıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan CHP’li Şaroğlu şu ifadelere yer verdi: “Bakanlık düzeyinde yaptığımız girişimlerin ardından üreticiye 1,5 milyonluk ek ödenek ayrıldı. İlimizdeki çiftçilere bu yıl verilmesi gereken tohum desteğinin beklenenin çok altında kaldığına dikkat çekerek, üreticimizin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşımıştık. Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez ve 7 ilçe genelinde üreticilerin ihtiyacı doğrultusunda Bakanlık’tan talep edilen hibe destekli sertifikalı nohut ve kuru fasulye tohumunun, yetersiz düzeyde kalması üzerine ürün ekiminin hemen öncesinde tohum bulamayan çiftçimizin sesi olmuştuk. Bakanlık düzeyinde yaptığımız girişimlerin ardından Tuncelili üreticimize 1,5 milyonluk ek ödenek ayrılmıştır. Hayırlı olsun.”