Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 09:02

Üreticiye bu çile reva mı?

Arpa ve buğday üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ya ürünlerini vermek için saatlerce bazen günlerce beklediklerini belirterek, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-08-2023 10:34

İlimiz, Karakoçan ve Kovancılar’dan Akpazar’da bulunan TMO’ya arpa ve buğday vermek için gelen üreticiler, mesainin geç başlayıp erken bitirilmesi, vardiyalı şekilde çalışılmaması nedeniyle saatlerce bazen günlerce beklemek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Üreticilerden Özkan Kaya, “Aslında yapılması gereken işlem en fazla on dakika sürer. Görevli memur numune alıp kilosunu, nem oranını, kalitesine göre fiyat değerlendirmesi yapıyor. Uygun bulunması halinde ürün tartıya gönderiliyor. Tüm bu işlemler geç başlayıp erken biten mesailer, vardiyalı şekilde çalışılmaması, hafta sonları çalışılmaması nedeniyle saatler hatta bazen günlerce sürüyor” dedi.

Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle çoğu üreticinin ürünü mecburen yok pahasına piyasaya verdiğini belirten Kaya, “Çünkü üreticinin hayvanı var. Bağı, bahçesi var. Günlerce, saatlerce orada bekleme şansı yok. Mesailer vaktinde başlasa, vardiyalı şekilde çalışılsa, tarım ve ziraat odasından gerekli destek alınsa bu sorun çözülebilir. Öyle günler oluyor ki araç kuyrukları kilometrelerce uzuyor” diye konuştu.

“Köylü milletin efendisidir!” sözünü hatırlatan Kaya, “Maalesef burada köylüye adeta köle muamelesi yapılıyor. Hem üretin deniyor ancak ürettiğimiz ürünleri vermek için bu kadar eziyete katlanmak zorunda kalıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ciddi mağduriyet yaşadıklarını söyleyen diğer arpa ve buğday üreticileri de soruna çözüm istediklerini kaydetti.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR