İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge veren Önlü önergesinde, “5 Ocak 2020 tarihinden bu yana şüpheli bir biçimde kaybettirilen Gülistan Doku’dan aradan geçen 3 yıla rağmen tek bir haber dahi alınamamaktadır. Doku’nun şüpheli kaybettirilmesinin sonrasında hazırlanan özel ve bağımsız bilirkişi raporlarında soruşturmanın başından itibaren emniyet güçlerince “intihar ettiği” algısının bilinçli şekilde oluşturulduğu, soruşturmaya ilişkin hazırlanan ilk tutanağın ise baş şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in de içerisinde olduğu Asayiş Şube tarafından hazırlandığı ortaya çıkmıştır. Yine bilirkişi raporlarında Baş Şüpheli Zaynal Abarokov’un ve ailesinin soruşturma kapsamında verdiği ifadelerinde gerçekten uzak olduğu iddia edilmektedir.

Gülistan Doku’nun avukatına göre, Gülistan’ın 4 Ocak tarihinde yani kaybettirilmeden bir önceki gece Zaynal Abarakov tarafından tehditle alıkonulduğu, hazırlanan ilk tutanağın herhangi bir bilimsel veriye dayanmadığı iddia edilmektedir. Dersim gibi özel güvenlik bölgesi olan bir kentte her köşesi 24 saat kameralarla gözetlenen bir kentte bir kadının kaybolamayacağı ancak bilinçli ve organize bir şekilde ortadan kaldırılabileceğine dair ciddi bir kanı oluşmuştur.

Yine Gülistan Doku’nun arama çalışmaları sırasında dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel adına Gülistan’ın ailesiyle görüşme gerçekleştiren Tunceli İŞKUR Müdürü Ö.A ve valilik çalışanı F.G tarafından basınla görüşmemesi ve demeç verilmemesi yönünde baskı yapıldığı ve ailenin tehdit edildiği iddia edilmektedir. Ayrıca kentte Gülistan Doku’nun akıbetini soran ve bunun için eylem örgütleyen kişilere açılan soruşturmalar da olayın kapatılmak ve gündemden düşürülmek istendiğine yönelik iddiaları güçlendirmektedir” ifadelerine yer verdi.

Önlü, konuya ilişkin şu sorularına yanıt istedi:

Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamamaktadır?

Gülistan Doku kim ve kimler tarafından kaybettirilmiştir?

Gülistan Doku’ya ilişkin yürütülen soruşturma şu anda ne aşamadadır? Soruşturmaya ilişkin yeni bir bilgi, bulgu, delil ve veriye ulaşılmış mıdır?

Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde kaybettirilmesinden bir gün öncesinde Zaynal Abarakov tarafından alıkonulduğu ortaya çıkmışken Zaynal Abarakov ve ailesi kimler tarafından korunmaktadır?

Zaynal Abarakov ve ailesinin olay gününe dair verdiği ifadelerin birbiriyle çelişmesinin üzerine gidilmemektedir?

Gülistan Doku’nun “intihar” ettiğine yönelik algı oluşturan ilk tutanağın Zaynal Abarakov’un babasının da içerisinde yer aldığı asayiş şube tarafından hazırlandığı doğru mudur? Şüphelinin ailesinden birinin soruşturmada yer alması hukuka uygun bir uygulamamadır?

Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısı üzerinden yürütülen arama çalışmalarına gösterilen özen neden cinayet şüphesi üzerinden devam ettirilmemektedir?

Gülistan Doku’nun akıbetini soran kişilere neden soruşturma açılmaktadır?

Gülistan’ın akıbetini soran kadın öğrencilerin burslarının kesildiği ve yurtlardan çıkarıldıkları iddiaları doğru mudur?

Dersim’de olayla ilgisi olan ve bilgi sahibi olan birçok kamu çalışanının tayin olup Dersim’den ayrıldığı iddiaları doğru mudur?

Tunceli İŞKUR Müdürü Ö. A. ve valilik çalışanı F.G. tarafından Gülistan’ın ailesinin basına konuşmaması ve twitler atmaması yönünde “baskı ve tehdit” edildiği iddiaları doğru mudur? Bu kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?