Dersim Kent Koruma Kurulu, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenleri anmak için Özgürlük Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Unutmayacağız, Unutturmayacağız, Affetmeyeceğiz!” pankartının açıldığı açıklamayı Uğur Beycan okudu.

Beycan, “11 ili doğrudan etkileyen, milyonlarca insanımızın yerinden olmasına neden olan, resmi rakamlara göre 55 bin gayri resmi rakamlara göre yüz binin üzerinde can kaybımızın olması, milyarlarca lira maddi zarara neden olan bu asrın ihmalinin sorumlularını biliyoruz. Merkezi iktidarın rantçı şehirleşme anlayışı, imara açılmaması gereken alanların seçim yatırımı adına imara açılması, hiçbir mühendislik hizmeti almamış milyonlarca yapıyı yine seçim yatırımı adına imar barışıyla kamunun hizmetine sunması, afet koordinasyon kurumlarının ( AFAD vb.) başına niteliksiz ve liyakatsiz atamaların yapılması, kurumlar arası koordinasyon eksikliği, depremin ilk anından itibaren büyük dayanışmanın sahibi olan Türkiye halklarının dayanışma pratiğinin engellenmesi gibi nedenler zaten çok şiddetli olan depremin yıkım gücünü daha da arttırmış ve neticesinde birçok önlenebilir ölüm ve yaralanmaların önüne geçilememiştir. TMMOB, KESK, TTB gibi kurumlarımızın denge ve denetleme alanlarından uzaklaştırılması, bilim, teknik ve akıldan uzak iktidar anlayışının, Türkiye halklarına çözüm sunma becerisinin olmadığını net bir şekilde ortaya koymuştur” dedi.

İktidarın 2024 yılı için en büyük bütçe payını MGK ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayırmasına tepki gösteren Beycan, “. Afet önleme ve kriz koordinasyonu yine iktidar gündeminde hak ettiği önemi görmemiş ve Türkiye halkları olası bir afete karşı kendi kaderine terk edilmiştir. Bu anlayış tüm toplumsal meselelerde olduğu gibi şehirleşme anlayışının da, sürdürülemez ve rantçı bir tutum içerisinde, aynı izansızlıkla devam etmesine neden olmaktadır” diye konuştu.

Deprem sürecinde Kızılay’ın çadır satmasından, yardımları zimmetine geçiren yetkililere kadar bir dizi rezalet zinciri yaşandığını ifade eden Beycan, “Buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz. Depremden sonra Milli Dayanışma Paketi çıkardınız. Halktan alınan KDV, ÖTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi vergileri fahiş oranda artırdınız. Yetmedi... 2023 Temmuz’unda 762 milyar lirası depremle ilgili harcamalara ayrılmak üzere 1 Trilyon 120 Milyarlık Ek bütçe yaptınız. Bu da yetmedi... 2024 bütçesinde yine halktan, çalışanlardan alınan vergiler bir yıl öncesine göre ikiye katladınız. Ama aradan geçen bir yıla rağmen deprem bölgesinde hala tek bir çivinin çakılmadığı, molozların dahi kaldırılmadığı yerler var. İşsizlik, kayıt dışı çalışma, sömürü oldukça yaygın olarak görülmektedir. Milyonlarca insan adeta konteyner kente, çadır kente dönüşmüş şehirlerde kaderine terk edilmiş durumda. Barınma, sağlıklı beslenme ve eğitim sorunları başta olmak üzere, en temel ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan sorunlar sürüyor. Soruyoruz: Nereye gitti bizlerden topladığınız vergiler? Topladığınız vergileri depremzedenin yaraları sarmak yerine kime, kimlere harcadınız?” şeklinde konuştu.

Depremden etkilenen insanların taleplerini sıralayan Beycan, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Son söz olarak buradan depremzedeler başta olmak üzere tüm halkımıza sesleniyoruz. Depremlerin, sellerin, doğa olaylarının binlercemizi yaşamdan koparan birer felakete dönüştürüldüğü, bizim payımıza her seferinde acıların, yıkımların düştüğü, ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü, haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı bu düzen bizim düzenimiz değildir. Bu bozuk düzende sağlam çark olmaz. İnsana, emeğe, doğaya düşman bu köhne sisteme karşı, emek ve demokrasi mücadelemizi hep birlikte kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu vesile ile tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz.”

Açıklamanın ardından depremde hayatını kaybedenler için mumlar yakılarak Özgürlük Anıtı’na karanfiller bırakıldı.