Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 13:04

Avukat Adem Aydın: Askerlik borçlanması ile EYT’li olunur mu?

Avukat Adem Aydın: Askerlik borçlanması ile EYT’li olunur mu?

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2023 10:01
Avukat Adem Aydın: Askerlik borçlanması ile EYT’li olunur mu?

Askerlik borçlanması, askerliğini yapmış olan erkek vatandaşlara erken emeklilik için verilen bir haktır. Bu hak sayesinde erkeklerin askerlikte geçirdiği süreler nedeniyle hak kaybına uğramasının önlenmesi sağlanmaktadır. Kişilere verilen bu hak ile askerde geçirilen süreler borçlanılır ve bunun karşılığında emeklilik için gereken süre kısaltılır. Askerlik borçlanması ile kişiler prim gün sayısını tamamlar ve emeklilik için gerekli gün sayısını doldurur.

ASKERLİK BORÇLANMASININ AMACI NEDİR?

Emeklilik yaşı ve prim günü koşulu sigorta başlangıç tarihine göre belirleniyor. Kişiler askerlik yaptıkları dönemde sigorta yaptıramadığı için bu süreler sigorta başlangıç tarihlerinden ve prim günlerinden sayılmamaktadır. Bu zamanların hak kaybına neden olmaması için askerlik yaptığı dönemin borçlanılması askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapanların sigorta başlangıç tarihi, borçlanma yaptıkları gün kadar geriye çekilir.

ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Askerlik borçlanma sürelerine ait prim tutarı başvuru yapılan tarihteki belirlenen oranlara göre hesaplanır.

Askerlik borçlanması başvurusu e-Devlet üzerinden ya da SGK üzerinden yapılır. Bizzat SGK'ya gidip yapılabileceği gibi e-Devlet ile online olarak da gerçekleştirilir. İstenilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve verilmesi ile başvuru tamamlanacaktır.

ASKERLİK SÜRESİNİN SADECE BİR KISMINI BORÇLANMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Askerlik süresinin tamamını borçlanmak gerekmiyor. Sadece ihtiyaç duyulan gün kadar borçlanma yapmak yeterlidir. Örneğin kişinin emekli olabilmesi için 30 günlük bir süreye ihtiyacı olması halinde sadece bu süreyi borçlanarak emekli olması mümkündür. Bu nedenle askerlik süresinin tamamı yerine sadece bir kısmını borçlanabilirsiniz.

KİMLER ASKERLİK BORÇLANMASI YAPABİLİR?

Askerlik yapmamış veya muaf olanlar askerlik borçlanmasından yararlanamazlar.

Askerliğin er veya erbaş olarak yapılması gerekmektedir. Yedek subay okulunda geçen süre de askerlik borçlanmasına dahil edilebilir.

Ancak geçirilen askerlik sürecinde SGK'ya bu dönemde herhangi bir prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

ASKERLİK BORÇLANMASI NE KADAR SÜRE İÇİN YAPILABİLİR?

Bu hakkın amacı kişilerin askerlikte geçirdikleri sürelerin kişilerin borçlanarak bu sürelerde geçen zamanın da prim gün sayısına ve sigorta başlangıç tarihine etki etmesini sağlamaktır. Bu nedenlerle Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir.

Avukat Adem AYDIN

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR