Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
25 EYLÜL Pazartesi 12:32

Birtat’tan haklarındaki iddialara yanıt!

Atatürk Mahallesi’nde bulunan Birtat Restoran, haklarında dile getirilen iddialara ilişkin açıklama yaptı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2023 16:12   Güncelleme : 26-08-2023 09:04
Birtat’tan haklarındaki iddialara yanıt!

Restoranın sahibi Celal Arslan, iddiaların doğru olmadığını belirterek, dile getirilen sorunu büyük ölçüde çözdüklerini, kendilerinden kaynaklanmayan bazı durumları da düzeltmek için çalıştıklarını söyledi.

Konuya ilişkin konuşan Arslan, “Orada bacadan kaynaklı bir sıkıntı vardı. Birçok yere başvuru yaptık. Asıl sorun binanın sağ tarafındaki beşinki katla ilgili. Orada ikamet edenler bizi sürekli tehdit ederek, laf söyleyerek çözüm bulun diyordu. Bizler de çözüm aradık. 4 defa bacayı değiştirdik. Yaklaşık 1 milyon lira para harcadım bacanın yapılması için. Belediyeye başvuru yaptık. Belediye, esnaf sanatkarlara yazı yazdı. En son belediyeden bir yazı geldi. Ben de binanın en dış tarafından en orta tarafından 4 buçuk metre yukarı çıkarttım bacayı. Bütün bunlara rağmen hala bina sakinleri, haksız şikayetlerine devam ediyor. Bahsi geçen binanın en üst katı kaçak yapı. 7 katlı bir bina. Esnaf sanatkarlar 5 katlı bir bina. Bunu kendilerine de söyledim. Çözümden yanaysanız boruyu sizin binanın yanından götüreyim. Sizin binaya hiçbir şey gelmeyecek dedim ancak kabul etmediler” dedi.

Restoranın bulunduğu esnaf sanatkarlar binasında da ailelerin oturduğunu söyleyen Arslan, “Böyle bir sorun olsa onlar şikayet ederlerdi. Bugüne kadar orada oturanlardan kimse, ya da arkadaki binalardan kimse herhangi bir şikayette bulunmadı” diye konuştu.

Doğaya zarar vermemek adına lahmacun fırınını doğalgaza çevirmek için girişimlerde bulunduğunu belirten Celal Arslan, “Ancak şu an mevcut haliyle bize gelen doğalgaz 21 bar. Esnaf olduğumuz için bize en kötü 31 bar verilmesi gerekiyor. Bu konuyu çözmesi gereken kurum Akmercan ve onlara da başvuru yaptık. Bunu birileri yersiz şikayetlerde bulunduğu için değil doğaya zarar vermemek adına bizler istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan konuya ilişkin konuşan Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hıdır Belice ise, bahsi geçen restorana belediye tarafından ruhsat verildiğini belirterek, “İmara aykırı bir durum olmadığı konusu benim uzmanlık alanım değil. Ancak bahsi geçen restoran sahibi, bacaları çatıdan yukarı çıkarttı. Şu anda binayı fiziki anlamda rahatsız edecek bir sıkıntı görmüyorum. Hatta bu şehirde en iyi sistemle çalışan restoran diyebilirim” dedi.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR