Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 10:25

Düzgün Baba’nın şahitliğinde evlilik teklifi

İsviçre’den Dersim’e gelen Deniz ve Alev, Düzgün Baba’nın şahitliğinde hayatlarını birleştirmeye karar verdi. Deniz, Alev’e mekanda evlilik teklif ederken, çiftin nikahları dede tarafından kıyıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2023 20:52   Güncelleme : 25-08-2023 21:30

İsviçre’de yaşayan Deniz Kaya, Düzgün Baba mekanında arkadaşı, Alev Şahin’e evlilik teklif etti. Alev, evlilik teklifini kabul ederken, çiftin nikahı, kutsal mekanda dede huzurunda kıyıldı.

Evlilik teklifi öncesinde mum yakan Deniz Kaya, Alev’e: “Yaklaşık 4 yıldır bir yolda beraber yürüyoruz. Her yolda olduğu gibi inişlerimiz, çıkışlarımız oldu. Birlikte ağladık ama en çok da birlikte gülüp, birlikte eğelendik. Şimdi de ikinci kez hem kültürümüzün hem de inancımızın çok kutsal bir yerindeyiz. İkinci kez Dersim’de Düzgün Baba mekanına geldik. Şimdi de Düzgün Baba’nın, tüm canların huzurunda sana bir şey sormak istiyorum. bugüne kadar birlikte bu yolu yürüdük. Bundan sonra da benimle birlikte bu yolda yürümeye söz veriyor musun? Benimle evlenir misin?” diye sordu.

Alev, evlilik teklifini kabul ederken çiftin daha sonra dede huzurunda nikahları kıyıldı.

Deniz, kıyılan nikahın ardından bağlamayla, Düzgün Baba isimli eseri seslendirdi.

Evlilik teklifi için neden kutsal mekan Düzgün Baba’yı seçtiği hakkında konuşan Deniz Kaya, “Burası hem kültürümüzde hem de inancımızda önemli bir yer. İkimiz için de kutsal bir mekan. İkinci keredir buraya birlikte el ele çıkıyoruz. İsviçre’den yola çıktık. Buraya kadar geldik. Bizin için önemli olduğu için böyle bir yerde evlilik teklifi yapmak istedim. Yola çıkmadan iki, üç gün önce bir rüya görmüştüm. Bu rüyadan da etkilenerek burada teklif yapmayı doğru buldum. Dilerim ki tüm gençlerimiz bu kutsal mekanlarımızın değerini bilir. İçlerinden gelerek bazı adımlar atarlar. İnancımızı, kültürümüzü unutmayalım. Bu yerler bizim değerlerimizdir ve bu yerlere sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Video ve fotoğraflar için Gülşen Oduncu’ya teşekkür ediyoruz.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR
Selman Kaya 8 ay önce
Deniz Kaya'nın babasıyım. Öncelikle kutsal bir yolculuğu kutsal bir mekanda gerçekleştirdikleri için kendilerini kutlarım. Doğru bir mekanda doğru bir karar verdiklerine inanıyorum. Kendilerini tebrik eder, ömür boyu mutluluklar dilerim. Bu kutsal yolculukta Düzgün baba kılavuzları,yar ve yardımcıları olsun. Hakk utandırmasın. Anne ve Babaları olarak (iyi günde, kötü günde)yanlarında olacağız. Gençlerimize iyi bir örnek olmasını dilerim. DERSİM gazetesi ve çalışanlarına da teşekkür ederim.