Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 13:08

Çevre ve yaşam platformundan, katı atık protestosu

Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, merkeze bağlı Sütlüce bölgesinde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisini protesto amacıyla projenin uygulama alanında protesto eylemi gerçekleştirdi. Eyleme katılanlar, “Doğasız yaşam olmaz, doğama dokunma!” pankartı açıp, “Dersim doğana sahip çık!” sloganı attı.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 14-11-2023 16:45
Çevre ve yaşam platformundan, katı atık protestosu

Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, katı atık birliği tarafından Sütlüce köyü bölgesinde yapılmak istenen katı atık bertaraf tesisini protesto etmek için projenin uygulanacağı alanda yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada platform adına konuşan Nurcan Koç, “Çöp projesinin Kırmızıdağ bölgesinde uygulanması Dersim için bir felaket olacaktır. Pek çok içme suyu ve şehrin temiz havası kirlenecektir. Köylülerin yaşam alanlarını korumak için verdikleri mücadele aynı zamanda tüm Dersim’in korunması mücadelesidir. Yanlış yer seçimi nedeniyle doğa ve insana düşman olacak şekilde tasarlanmış ucube çöp projesinden derhal vazgeçilmelidir” dedi.

Koç, platform adına yaptığı açıklamada yerel yönetime ilişkin eleştirilerini de sıraladı.

Köylülerin başlattığı çevre mücadelesine destek veren Avukat Özgür Ulaş Kaplan ise, projenin ekolojik anlamda büyük tahribatlar meydana getireceğini ifade etti.

Kaplan, çok geç olmadan projenin daha uygun bir alana çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR