Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 03:41

CHP’den 8 Mart açıklaması

CHP Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2023 17:02
CHP’den 8 Mart açıklaması

Merkez Sanat Sokağı’nda gerçekleştirilen açıklamada konuşan CHP Tunceli Kadın Kolları Başkanı Handan Kahraman Şanlı, 8 Mart nedeniyle parti olarak 81 il ve 973 ilçede eşzamanlı basın açıklaması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Açıklamasında kadınların mücadele tarihinden bahseden Kahraman Şanlı, “Bu sene 8 Mart’ta içimizde hem bir burukluk hem de büyük bir umut var. Üzgünüz çünkü “sesimi duyan var mı?” diye seslenirken enkaz altında yaşamını kaybeden canların yüreğimizde acısı var. Umutluyuz çünkü beceriksiz ve liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilen ülkemizin kaderini değiştirecek olan örgütlü gücümüz ve kararlılığımız var. Gücümüze güç katan Millet İttifakımız var. Yol arkadaşı olmaktan onur duyduğumuz Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var” dedi.

Yaşanan depremlerin en çok kadınları, çocukları, engelli ve yaşlıları etkilediğine vurgu yapan Kahraman Şanlı, “İktidarın eşitsizliği besleyen zihniyeti nedeniyle, bakım yükü afet bölgesinde de kadının sırtında. Derin bir acı yaşayan kadınlar, yüreğine taş basıp yemek yapmak, ailedeki çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak, çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi işleri de üstlendi. Halen barınma, tuvalet ve banyo sorunu çözülmemiş olan insanlar var. Bu koşulsuzluklar en çok da kadınları zorluyor.

Evsiz kalan yüz binlerce yurttaşımız sırtlarına bütün bu zorlukları yüklenerek farklı illere göç etti. Çocuklar en temel ihtiyaçları olan eğitimden mahrum kaldı” diye konuştu.

Türkiye’de her üç kadından sadece birinin kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer aldığını belirten CHP Tunceli Kadın Kolları Başkanı Handan Kahraman Şanlı, “Tablo bu kadar ürkütücü iken, yaşanan deprem binlerce kadını işsizlik kıskacına hapsetti. Depremde kadınlar, kanından, canından, malından olduğu yetmezmiş gibi, bir de işsiz kaldı. Geleceksiz kaldı” şeklinde konuştu.

Depremzede kadınların anlatımlarından bahseden Handan Kahraman Şanlı, “Yaşananlar öylesine ağır ki. Bu nedenle çok öfkeliyiz. Ağzını her açtığında “üç çocuk, beş çocuk” diye dayatanlar, bu süreçte hamile kadınlar için ne yaptı? Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun verilerine göre, deprem bölgelerinde 226 bin hamile kadın bulunuyor. Bu kadınların gebe takibi bir yana resmen unutuldular, yok sayıldılar. Hamile kadınlar, stres nedeniyle düşük tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Beslenemeyen lohusa kadınlar sütten kesildi. Küçücük bebekler karda kışta sokakta kaldı. İktidar ne yaptı? Koskocaman bir hiç!” ifadelerine yer verdi.

Depremin ardından yaşanan olumsuzluklara değinen Kahraman Şanlı, “Eşitsizliğe başkaldırıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana dayanışmayı yükseltiyoruz. Ülkemizi yeniden ayağa kaldıracak politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Kadınlar ve çocuklar için bir seferberlik başlattık. Bugün size bunun da detaylarını aktaracağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak afet bölgelerindeki depremzede kadın ve çocuklar için Kadın Danışma Merkezleri kurduk. Bugün bu merkezleri depremden etkilenen illerimizde halkımızın hizmetine açıyoruz. YaşamHak Kadın Danışma Merkezlerimizde kadın kolları üyelerimiz görev alacak. Burada psikolojik destekten hukuki danışmanlığa, kadınlara özel ihtiyaç malzemelerinin temininden sağlık hizmetlerine her türlü desteğin verilmesini sağlayacağız. Kadın Danışma Merkezlerimizde kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı da bilinçlendirme çalışması yürüteceğiz. Genel Merkezimiz bünyesinde 7/24 hizmet sunan 444 82 85 hattımızı arayan kadınlara tek tek çözüm üreteceğiz. Depremin yaralarını birlikte saracağız” dedi.

Kahraman Şanlı açıklamasını, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak bitirdi.

Açıklamanın ardından CHP’li kadınlar, meydanlarda kadınlara karanfil vererek günlerini kutladı.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR