Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli İl Örgütü, en son Pülümür karayolu Zağge mevkiinde meydana gelen ve Deniz Doğan isimli 23 yaşındaki gencin ölümüne neden olan karayolları sorununu düzenlediği açıklamayla protesto etti.

Sanat Sokağı’nda düzenlenen ve Deniz Doğan’ın bazı aile üyelerinin de katıldığı açıklamada konuşan CHP İl Başkanı Kemal Özcan, hayatını kaybeden Deniz Doğan’a rahmet dilerken olayda yaralanan 2 kişiye de acil şifalar diledi.

Pülümür karayolunun riskli ve virajlı olduğunu hatırlatan Özcan, “Bu yolda sürekli kaya parçaları düşmekte, trafik kazaları meydana gelmektedir. Yine kış aylarında çığ düşmesi sonucu bu karayolunun zaman zaman günlerce kapalı kaldığı bilinmektedir. Sayın cumhurbaşkanımız tarafından yıllarca önce Tunceli-Pülümür karayolunun öncelikli karayolu kapsamına alındığının söylenmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Oysa bu karayolu, Doğu ve Güneydoğu’yu Karadeniz’e bağlayan en kısa karayoludur. 1990’lı yıllarda çok işlek olan bu yolda kayaların düşmemesi için herhangi bir önlem alınmamıştır” dedi.

Ovacık karayolunda da benzeri sorunlar yaşandığına dikkat çeken Özcan, her iki yolun bir an önce yapılmasını, yapılıncaya kadar da gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Cumhuriyet savcılarına da seslenen Özcan, her iki karayolunda meydana gelen ölümlerle ilgili ihmali olanların tespit edilerek gereğinin yapılması gerektiğini dile getirdi.

Nazımiye, Mazgirt karayollarında herhangi bir çalışma yapılmamasına tepki gösteren CHP İl Başkanı Kemal Özcan, seçim dönemlerinde gündeme gelen ancak sonrasında unutulan Pertek Köprüsü’nün de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Tunceli, Türkiye’nin dışında değil tam ortasındadır ifadelerini kullanan Özcan, “Vergisini düzenli ödeyen illerin başında gelen ilimiz insanlarını yok sayıp hizmetlerden mahrum bırakamazsınız. Bu yollarda daha ne kadar insanın ölmesi gerekiyor. Yanı başımızda bulunan Elazığ ve Erzincan’da yollar ve köprüler yapıldığı halde ilimizde bunlar yapılmamaktadır. Para yok diyorsanız buna inanmıyoruz. Şatafattan kaçınırsanız bu yolları, köprüleri rahatlıkla yaparsınız” diye konuştu.