Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
08 ARALIK Cuma 06:24

“Depreme Dirençli Kentler” paneli

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Dersim’de “Depremde Dirençli Kentler” konulu panel gerçekleştirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-04-2023 19:39
“Depreme Dirençli Kentler” paneli

Sanat Sokağı’nda düzenlenen panele, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, TMMOB Dersim İl Koordinasyon Sekreteri Uğur Beycan, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Dr. Gencay Serter ve Prof. Dr. Sinan Altın katıldı.

Kentin fay hattı üzerinde bulunduğunun altını çizen panelistler, kurumsal yapının acil bir şekilde oluşturulması ve güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Panelistler, Türkiye’de deprem bilincinin geliştirilmesi gerektiğinin de önemine işaret etti.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, “Dersim coğrafyası Türkiye’nin değil dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri olan kuzey Anadolu fayı ile doğu Anadolu fayı arasında sıkışmış, bu da yetmezmiş gibi Ovacık-Malatya fay zonu sistemi tanınmış, bu da büyük deprem üretme potansiyeline sahip. Yine doğuda bir kısım Pülümür toprakları içinden geçiyor. Yedisu fayı var bu da 7.4 üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip. Tek başına kırılması halinde veya çoklu kırılma olması halinde oranın daha çok yüksek olacağını hepimizin göz önüne alması lazım” dedi.

Dersim ve ilçelerinde bir an önce önlemler alınmasına dikkat çeken Alan, “Yarın deprem olacak demiyorum öbür gün olacak demiyorum ama her an olma riski ile karşı karşıya bulunduğumuz bir gerçek. O zaman ne yapılması lazım? Tunceli ilinin, ilçelerinin, köylerinin yerel yönetimler, idare, valiler ile hazır hale getirilmesi ve riskleri azaltması gerekiyor. Kent merkezinde il ve ilçe boyutunda sıkıntılarımız var ama nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dersim kent merkezi Pülümür ve Ovacık’ın ayrı bir öneminin olduğunu özellikle vurguladım. Burada belediye başkanlarımıza, yerel yönetimlerimize önemli sorumluluklar düşüyor” diye konuştu.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR