Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
16 NİSAN Salı 20:40

Dersim sadece tabeladan ibaret değil!!!

Dersim sadece tabeladan ibaret değil!!!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-03-2024 18:50   Güncelleme : 11-03-2024 10:07
Dersim sadece tabeladan ibaret değil!!!

Öncelikle neden üç ünlem diye merak edenlere, ünlem işareti olmadan duygularımızı (kızgınlığımızı vb.)anlatmak o kadar zor ki... Bir ünlem iki ünlem de yetmiyor artık üç ünlem gerekiyor duyguları anlatmaya.

"Bu memleket bizim" Bir başkadır benim memleketim.

Şu ana kadar herhangi bir adaydan "kim seçilirse seçilsin bu memleket için çalışmaya devam" diyen oldu mu? Kim seçilir bilmiyorum; ama bu memleket bizim kimlik ve ideolojilerin ötesinde... Bakın A partisi B partisi demiyorum tüm partiler için geçerli “Dersim ya da Tunceli” deyin' "en devrimci eylem" nedir biliyor musunuz? Dersim'e her anlamda sahip çıkmak.

"Havasına suyuna taşına toprağına

Bin can feda bir tek dostuma

Her köşesi cennetim ezilir yanar içim

Bir başkadır benim memleketim…"

Dersim'i Dersim yapan değerlerimizdir.

Dersim'de toplumsal bir çürüme var. Eyvah! Değil mi? Buna yozlaşmamı dersiniz, yabancılaşma mı dersiniz... Bu noktada sosyal belediyecilik önemli; öncelikle toplumu oluşturan aile kurumundan başlamak gerekiyor. Diğer bir sorun göç olgusu, sürekli değişen formuyla aile kurumunu da olumsuz etkiliyor.

Her zaman her yerde dile getirdiğim gibi memleketimizin en büyük sorunu göç olgusu; bu sorunu acil bir durum olarak ele alıp çözecek sürdürülebilir bir gelecek sunacak iyileştirmeler yapılmalıdır.

Gülcan IRMAK

Sosyolog

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR