Dersim Kadın Platformu’nun çağrısı üzerine merkez Sanat Sokağı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, “Yoksulluğa, eşitsizliğe, şiddet ve savaşa karşı örgütlü mücadeleye!” pankartı açarak alkış ve zılgıtlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Burada düzenlenen basın açıklamasında söz alan Platform üyesi Serap Kahraman, “8 Mart emeğimizin sömürüsüne, görünmez kılınmasına, ayrımcılığa; her türden baskıya ve şiddete karşı direnişi simgeleyen önemli bir mücadele günüdür. 8 Mart aynı zamanda kadınların 1857’de, öncesinde ve o zamandan bu yana patriarkal kapitalizme, eşitsizliğe, yoksulluğa, kadın emeğinin ve bedeninin değersizleştirilmesine karşı ancak örgütlü direnişle kazanım elde edebileceğinin açık bir göstergesidir” dedi.

Kadınların yaşadığı sorunlara vurgu yapan Kahraman, “Her geçen gün yoksullaşıyoruz, Türkiye’de ve dünyanın hemen her yerinde kadınlar büyük ölçüde herhangi bir sosyal güvence olmadan, kayıt dışı çalıştırılıyor, ‘ucuz emek gücü’ olarak görülüyor ve eşit değerde işe eşit ücretten yoksun bırakılıyor.

Kamusal hizmet kapsamında devletlerin sorumluluğunda olması gereken çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakımı kadına yükleniyor. Kadınlar bu nedenle istihdamdan kopuyor ya da istihdam alanına giremiyor. Tüm bunlar hane içi emeğimizi görünmez kılıp, değersizleştiriyor.

Emeğimizin görünür ve değerli olmasını sağlamaya yönelik herhangi bir düzenleme de yapılmıyor. Kadınlar kamusal alandan, sosyal yaşamdan, üretimden uzaklaşmak zorunda bırakılıyor” diye konuştu.

Etkinliğe katılan Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca da kadının hayatın her alanında önemli bir yer kapladığına dikkat çekti.

Karaca, “Biz kadınlar emeğimize sahip çıkarız, kaybettiğimiz kız kardeşlerimizin hesabını sorarız, cezaevlerine seslerimizi duyurmak için zılgıt çekeriz. Sadece kaybettiklerimizi değil, gelecekteki kız kardeşlerimize, kız çocuklarımıza ve aynı zamanda geleceği bizim mirasımızla yaratacak olan geleceğin kadınlarına da selam veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik çekilen halaylar ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.