Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
16 NİSAN Salı 20:49

Dersim’de bal mı, zehir mi satılıyor?

Dersim’e akşamüstü gelen 25 plakalı bir araç, il merkezinde bulunan bazı esnaflara düşük fiyatla bal satışı gerçekleştirdi. Konuya ilişkin arıcılar ve vatandaşlardan çok sayıda şikayet gelirken, resmi bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda henüz bir netlik yok.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-10-2023 20:50   Güncelleme : 04-10-2023 20:53
Dersim’de bal mı, zehir mi satılıyor?

Dersim’e akşamüstü gelen 25 FY 202 plakalı araç, merkez Moğultay Mahallesi’nde bazı esnaflara bal satışı gerçekleştirdi. Aracı gören arı yetiştiricileri ve vatandaşlar konuya ilişkin ihbarda bulundu. Henüz konuya ilişkin resmi bir işlem yapılıp yapılmadığı belirsizliğini korurken, Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kazım Doğan da duruma tepki gösterdi.

İlde, merkez caddede bulunan bir işletmeye kaçak bal verildiği konusunda kendisine bilgi geldiğini söyleyen Kazım Doğan, “Bizim kaygımız şu, il dışından ilimize gelen ballar ilimizin ballarıymış gibi satışa sunuluyor. 90, 100 liraya satın aldıkları balları Tunceli’de üretilmiş gibi 300-400 liraya millete yediriyorlar. Bu balların analizi yapılmış mı, kaynağı belli mi bilmiyoruz. Üreticiler bu durumdan rahatsız. Bizim ilimizdeki esnafın balı nereden aldığını bilmiyoruz. Biz yetiştirici birlik olarak esnafımıza bal vermedik. Bugüne kadar esnafımız insanımızı yanıltıyor. Biz de bu durumdan mustaribiz. Tunceli Tarım ve Orman Müdürlüğü ile emniyet müdürlüğüne bu durumu bildirerek işlem yapılmasını istedik. Henüz resmi bir işlem yapılmadı” dedi.

Yaşanan bu sorun üzerine yanıtlanması gereken çokça soru var.

Dersim’deki esnaf arı yetiştiricileri birliğinden bal almıyorsa, balı nereden temin ediyor?

Organik diye sunulan balların ne kadarı organik ve analizleri yapılmış mı?

Denetlemede sorumluluğu olan kurumlar, konuya ilişkin sorumluluklarını yerine getirmiş mi?

Hangi esnafa fatura karşılığı ya da faturasız ne miktar sözüm ona bal verilmiş?

Tenekelerde taşınan ve üzerinde bandrol dahi bulunmayan balı satın alan esnaf, halk sağlığıyla oynadığının farkında mı?

Siz, siz olun organik adı altında da satılsa bal alırken birkaç kere daha düşünün deriz…

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR