Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan saha çalışmaları ve kamu kurumlarından teyit edilen verilere göre Tunceli’de dilendirilen, çalıştırılan çocuk bulunmuyor.

Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı “Çocuklar Güvende” birimi tarafından il genelinde başta çocuk işçi çalıştırılabilecek sektörler düzenli şekilde denetlenirken, emniyet müdürlüğü, İŞ-Kur ve Göç İdaresi ile de koordine sağlanıyor.

Verilere ilişkin açıklama yapan Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfettin Özdemir, müdürlük olarak ilgili kurumlarla işbirliği halinde çalıştıklarını söyledi.

Müdürlük bünyesinde “Çocuklar Güvende” birimleri olduğunu ifade eden Özdemir, “Bu birimimiz sabah 8, akşam 5 sahada çalışma yürütüyor. Yine il müdürlüğümüze bağlı 3 sosyal hizmet birimimiz var. Bu merkezlerimizde de “Çocuklar Güvende” birimlerimiz mevcut. Bu birimlerimiz saha çalışmaları gerçekleştiriyor. Bütün verilen İl Göç İdaresi’nde toplanarak bakanlığımıza gönderiliyor. Biz, 16 yaş altı çocukların çalıştırılmasına kesinlikle müsaade etmiyoruz. İlimizde hem çocuklar dilenmiyor ya da dilendirilmiyor hem de çalıştırılmıyor. Bu konuda bir ihbar olması halinde anında değerlendiriyoruz” dedi.

Sahada çalışan ekiplerin çocuk işçi çalıştırma potansiyeli olan yerlere ilişkin yol haritası çizdiğini hatırlatan Özdemir, “Bu konuda esnaflarımızı ziyaret ediyoruz. Organize sanayi bölgesi, oto sanayi, tekstil fabrikalarını ziyaret ediyoruz. Bu verileri yaptığımız saha çalışmalarında tespit ettik” diye konuştu.

Kent esnafına gösterdiği duyarlılıktan ötürü teşekkür eden İl Müdürü Seyfettin Özdemir, “Valimiz Sayın Bülent Tekbıyıkoğlu’nun himayelerinde Tunceli ilimizde çocuk çalıştırılmasına, dilendirilmesine müsaade etmedik etmeyeceğiz de. Bizim bu konudaki nihai kararımız çocukları önlenebilir tüm risklerden korumak” şeklinde konuştu.