Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 EKİM Çarşamba 06:37

Doğa fotoğrafçısından “Yaban hayatına müdahale etmeyin!” uyarısı

Dersim’de çok sayıda yaban hayvanını görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz, yaban hayatına müdahalede bulunulmaması çağrısında bulundu. Akyüz, kendisinin yaban hayvanlarının yaşam alanlarına müdahale etmeden sadece kayıt altına aldığını söyledi.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 05-08-2023 11:13

Pülümür İlçesinde en son anne bozayı ve 3 yavrusunu doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz, başta Pülümür olmak üzere kentin çok sayıda yaban hayvanına ev sahipliği yaptığını belirterek, “Ben de vakit buldukça ve denk geldikçe yaban hayatını kayıt altına alıyorum” dedi.

Yaban hayvanlarına müdahale edilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Akyüz, “Maalesef bazı insanların başta ayılar olmak üzere yaban hayvanlarına müdahalede bulunduğunu, onlara yiyecek verdiğini, hatta selfie çektiklerini görüyoruz. İnsanlar, belki bunu iyi niyetli bir şekilde yapıyorlar ancak bu doğru değil. Çünkü onların hayatlarına müdahale etmiş oluyorsunuz. Sonuçta yaban hayvanı ve insanlara zarar verme potansiyeli var. O yüzden bu tür davranışlardan kaçınılması lazım diye düşünüyorum. Bizler, işimizi yaparken yaban hayvanlarına sokulmadan, onların yaşam alanlarına müdahale etmeden sadece kayıt altına alıyoruz” diye konuştu.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR