Dersim’de Fırat EDAŞ bünyesinde çalışan enerji emekçileri, yaklaşık bir ay önce insanca yaşam koşullarının sağlanması amacıyla önce iş yavaşlatma ardından da grev başlattı. İlgili şirket çalışanların taleplerini karşılamayınca kent genelinde sık sık yaşanan kesintilere zamanında müdahale edilemiyor.

Yaklaşık bir aydır elektrik kesintileri nedeniyle sıkıntılı günler geçiren yurttaşlar, iki gündür de akmayan sular yüzünden ciddi mağduriyet yaşıyor.

Kent merkezine bağlı Atatürk, Cumhuriyet ve Aktuluk mahallelerine su verilemezken, Dersim Belediyesi itfaiye ekipleri tankerle vatandaşlara su götürmeye başladı.

Belediye tarafından kesintiye ilişkin yapılan açıklamada, FEDAŞ ve diğer kurumlarla görüşmelerin devam ettiği belirtilerek, “Şirket tarafından giderilmeyen elektrik arızaları nedeniyle yaşanan bu sıkıntı maalesef belediyemizi ve halkımızı zor durumda bırakmıştır.

Belediye yetkililerimiz FEDAŞ ve Sendika ile görüşme sağlayarak grevde olan işçilerin haklarının verilmesi ve bir an önce halkımızın mağduriyetinin giderilmesi için görüşme gerçekleştirmiştir.

Bizler belediye olarak üzerimize düşen sorumluluk gereği halkımıza yaşattığımız mağduriyet dolayısıyla halkımızdan özür dileriz” ifadelerine yer verildi.

YURTTAŞLARDAN TEPKİ

Hava sıcaklığının 30 derecelerin üzerinde olduğu kentte yaşanan elektrik ve su kesintisi yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Çocuğundan yaşlısına sıcaklar altında tankerden doldurdukları suyu evlerine götüren yurttaşlar, belediyenin bu tür durumlar için önceden tedbir alması gerektiğini belirterek, banyo, tuvalet gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını söyledi.

Belediye yetkilileri ise son yaptıkları açıklamayla, bu gün itibariyle kesintinin olduğu mahallelere su verileceğini belirtti. Yetkililer, vatandaşlara şebekedeki klor miktarının artırılmasından ötürü verilecek olan suyu, bugün ve yarın içme suyu olarak kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu.