Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 03:06

Emek Partisi’nden depreme ilişkin açıklama

Emek Partisi Dersim İl Örgütü, meydana gelen depremler ve sonrasında yaşananlara ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, Dersim’in de ciddi deprem riski altında olduğu belirtilerek acilen gerekli çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2023 10:29   Güncelleme : 14-02-2023 10:56
Emek Partisi’nden depreme ilişkin açıklama

Emek Partisi’nde gerçekleştirilen açıklamada konuşan İl Başkanı Ergin Tekin, yaşanan depremlerin yaklaşık 13 buçuk milyon kişinin yaşadığı bölgeleri etkilediğini belirterek, “Resmi açıklamalara göre 30 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, on binlercesinin yaralandığı biliniyor. Enkaz altında kalan kişi sayısı ise hala tam olarak bilinmiyor” dedi.

Bilim insanlarının uzun süreden bu yana deprem konusunda uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Tekin, “Yer bilimciler meydana gelebilecek depremlerin yerlerini ve şiddetini de kesinliğe yakın şekilde tespit ederek alınması şart olan tüm önlemleri sıraladılar. Bütün bilimsel çalışmalara karşın, yaşanan yıkımların önlenebilir-azaltılabilir etkilerine karşı devlet tarafından hiçbir önlem alınmadı.

Yapı tekniği, kentlerde barınma alanlarının seçimi, evlerin-binaların deprem ve diğer yıkıcı doğa olaylarına karşı zararı en aza indirecek şekilde ilk elden ve zorunlu olan önlemler alınmadı. Depremin yol açtığı yıkım durumunda lojistik desteğin sağlanabilmesi için en hızlı ulaşımın sağlanması, enkaz kaldırma araç ve ekiplerinin çok sayıda ve hemen her kentte hazır tutulması, kara-hava ve deniz ulaşımının yedek hatlarıyla planlanması gibi ikinci etaptaki önlemler açısından da gerekenler yapılmadı” diye konuştu.

Yaşananların apaçık ortada olduğunu söyleyen Tekin, “Depremin yıkıma yol açtığı tüm kentlerden; imdat çığlıkları yükselmekte; enkaz kaldırma, haberleşme, ulaşım, su, ısınma, aydınlanma, barınma, yiyecek ve giyecek gibi en önemli ihtiyaçların karşılanmadığı ya da karşılanamadığı açıkça görülüyor. Halk hemen her kentten “Acil yardıma ihtiyacımız var; açız, soğukta bekliyoruz, içeride-enkaz altında insanlar var, ancak daha kimse yardıma daha gelmedi” çığlıklarını yükseltmeye devam ediyor.

Yurttaşlardan deprem vergisi adı altında ek ve özel vergi alan devlet, en ufak hak arama mücadelesinde polis-jandarma sopasıyla halkın karşısına çıkıyor. Hazine ve Maliye bakanı “Her şey kontrol altında, sadece yalan-yanlış bilgi yayılması gibi bir sorun var” diyor; iletişim başkanı onca yıkım karşısında bula bula dezenformasyonu keşfedip ihbar hattını hizmete açtıklarını duyurdu ve cumhurbaşkanı üç aylık olağanüstü hal ilanına karar verdi. Ancak karayolu ulaşımının felç olduğu bir durumda, uçakların en yakın hava meydanına, helikopterlerin mümkün her yere malzeme ve ilk yardım ekibi ulaştırmasının neden gerçekleştirilmediği ya da gerçekleştirilemediği anlaşılır değildir. İskenderun Limanı’ndaki yangına neden hemen müdahale edilerek büyümesinin önlenmediği de açıklanamadı. AFAD yöneticileri, her yere müdahale edildiğini açıklamalarına rağmen yardım ekiplerinin ulaşmadığı, yetersiz olduğu ve malzeme bulunmadığı yönündeki şikayetler iktidar yanlısı haber kanallarınca dahi gizlenemiyor.

Görülen bir kez daha şudur ki, böylesi büyük yıkım olayları için hem önleyici tedbirler alınmalıdır hem de hemen devreye konacak ve önceden hazır tutulan ciddi önlemlere ihtiyaç vardır. Yapı tekniğinden altyapı hizmetlerine gerekli her önlem ertelenmeksizin ve önceden alınmadığında, yıkıcı etki artıyor, çözüm adına uygulamaya konanlar ya işe yaramıyor ya da gecikme nedeniyle beklenen yararı sağlanamıyor.

Bu depremin ortaya çıkardığı ve kanıtladığı en büyük gerçeklerden birisi halkın olağanüstü dayanışması, fedakarlığı, her türlü zorluğun üstesinden gelmek için gösterdiği çabadır. Yaygın bir şekilde örgütlenen yardım kampanyaları, gönüllülerin arama kurtarma ekiplerine yardım isteği en belirgin davranış biçimleri olarak görülüyor. Halkın yanında göremediği, yardımını alamadığı resmi yetkililerden, iktidarın temsilcilerinden hesap sormaya da yöneldiği görülüyor. Diyarbakır ve Adıyaman’daki protestolar bu durumu açık şekilde ortaya koyuyor.

İktidarın kendi sefaletini, beceriksizliğini, halkın acılarına karşı duyarsızlığını örtmek için bulabildiği tek yöntem ise olağanüstü hal uygulamasıdır. Böylece halkın öfkesini bastırmayı, deprem konusunda gerçekleri aktaran basın ve yayının sesini kesmeyi, sosyal medyayı denetim altına almayı halkın dayanışmasını engellemeyi başaracağını sanıyor. İktidarın fetvacısı Diyanet ise deprem sonrasında milyonlarca liralık bütçesine rağmen hayatını kaybeden vatandaşlar için kefen bile temin etmedi, enkaz altında sağ kalan ve kurtarılmayı bekleyen vatandaşlar varken onlar için sela okutulmasını istedi ve adeta enkaz altındaki vatandaşları daha ölmeden mezara koydu” şeklinde konuştu.

DERSİM’DE ACİLEN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILSIN

Dersim’de depremle ilgili gerekli çalışmaların acilen yapılması gerektiğine vurgu yapan İl Başkanı Ergin Tekin, “Türkiye’nin en aktif fay hatlarının çevrelediği Dersim de deprem riskinin büyük olduğu kentler arasındadır. Bilim insanlarının yaptığı uyarılara kayıtsız kalınamaz. Bu sebeple hem doğusunda hem de batısında şiddetli depremler beklenen ilimiz ivedilikle depreme hazır hale getirilmelidir. Maraş depreminin olduğu günden beri ilimizde de sürekli sarsıntıların yaşanması halkımızın kaygısını giderek arttırmış durumdadır. Kentimizin yapı stokunun depreme dayanıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için hızlıca risk analizleri yapılmalı, bölgelere göre zeminlerin dirençli olup olmadığının bilgisi halkımızla paylaşılmalı ve imar planı deprem riskine göre yeniden düzenlenmelidir. Yeni yapılacak binalar da dahil tüm binaların depreme karşı dayanıklılığı ve güçlendirilmesi gecikmeden yapılmalıdır. Olası bir deprem için deprem anında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili halkımız eğitilmelidir. Bugünden başlayarak deprem anında ilk ihtiyaç olarak belirlenen sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçları için tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR