Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
06 HAZİRAN Salı 19:49

Emek ve demokrasi güçlerinden “deprem” değerlendirmesi

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, yaşanan depremler nedeniyle bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen değerlendirme toplantısının ortak metnini Nurşat Yeşil okudu. Toplantıda, deprem ve Dersim özeline ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-02-2023 13:48

Yaşanan depremler nedeniyle on binlerce insanın yitirildiğini söyleyen Nurşat Yeşil, “16 gündür büyük bir insanlık dramı ile karşı karşıyayız. Yitirdiğimiz can sayısı tam olarak hala belli değil. Büyük bir felaket yaşıyoruz. Acımız ve yasımız devam ediyor. Ama buna karşın, dayanışmayı büyüterek bugünleri aşmaya, yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz.

Bölgemizin ve ülkenin bir deprem kuşağında olduğu tüm halkımızın malumu. Daha önce yaşadığımız afet ve depremlerden sonra mevcut siyasi erkin önlem almadığını, önlem almayı bir kenara bırakın, yaşanan bu yıkımın daha ağır bir noktaya taşınmasında başat rol oynadığını bir kez daha görmüş olduk. Denetimsiz bir şekilde kentlerdeki kaçak yapıları seçim yatırımı görüp mevzuat uygunluğu sorgulanmadan imar aflarıyla iskana açma, rant uğruna yapılaşmaya uygun olmayan alanları imara açma, TMMOB gibi kurumları denge denetleme alanından uzaklaştırarak bu büyük yıkıma en az deprem kadar vuruş gücü katmışlardır” dedi.

ON BİNLERCE İNSAN ZAMANINDA YARDIM ULAŞMADIĞI İÇİN CAN VERDİ

on binlerce insanın gerek iş makineleri, arama kurtarma ekipleri ve yardımlar ulaşmadığı için can verdiğini belirten Yeşil, “Yüz binlerce insanımız yaralıdır. Şu ana dek tek bir yetkili dahi istifa etmemiştir.Kriz yönetmeyi bir kenara bırakın sistemin kendisi kriz içerisindedir. Kamu kurumlarına ve afet özelinde kriz yönetim kurumlarına liyakatsiz kişilerin atanması, kriz koordinasyonunda ortaklaşa çalışacak kurumların atıl duruma getirilmesi, öngörüsüzlük, bilim, teknik ve akıldan uzaklaşma, tüm bunlar yeterli değilmiş gibi bir de afete çok hızlı şekilde refleks veren Türkiye halklarının dayanışma pratiğini engelleme, el koyma ve redleme izansızlığına girmişlerdir. Bu mevcut anlayış halklarımızın vicdanında mahkum olmuştur. Buna karşın halk yaralarını sarmaya çalışmış, bölgeye gönüllüler ordusu akmış, yurt içi ve yurt dışından seferberlik halinde yardım kampanyası başlamıştır. On binlerce ölümü, yıkımı kader planı olarak gören bir iktidar aklı üzerimize kabus gibi çöktü. Yaşadığımız cehennemin nedeni sözü edildiği gibi bir “kader planı” değil, doymak bilmeyen kar ve rant hırsıdır. Bilim insanlarının uyarıları dikkate almak yerine, müteahhitlere sınırsız kaynak ve imkan sağlayan beton zihniyetli iktidar bu depremin siyasi sorumlusudur.

Deprem bölgesinde insani yardım kuruluşları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, gönüllüler, dünyanın birçok ülkesinden gelen enkaz yardım ekipleri canla başla çalıştılar. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar tüm zorluklara, engellemelere rağmen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Toplum büyük bir dayanışma örneği göstererek ortaklaşmanın ne olduğunu iktidarlara gösterdi, binlerce gönüllü depremde yaraları sarmak için seferber oldu. Evsiz kalan yüzlerce aileye konaklama imkânı sağlandı.

Ancak deprem sonrası yaşanan insani krizi yönetemeyen, tehdit, hakaret ve küfür ederek halka kin ve öfkelerini kusan iktidar temsilcilerine tanık olduk ve bunları asla unutmayacağımızı belirtmek isteriz” diye konuştu.

Deprem sonrasında hükümet tarafından atılan adımları da sert bir dille eleştiren Yeşil, “Hatay, Adıyaman, Maraş başta olmak üzere yıkılan kentlerin yeniden inşası bir kez daha kar ve rant politikalarına terk edilemez. Bilimi dışlayan her imar planı yeni felaketler doğuracaktır. Daha enkazların kaldırılamadığı illerde, hemen imar işine başlamaya hevesli olan Tek adam iktidarına karşı, Kentlerin yeniden inşası üzerine o kentin emek ve meslek örgütleri, halk güçleri, bilim ve kültür insanları ile ortak çalışmalar yürütülmesi için mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YARALARIMIZI BİRLİKTE SARACAĞIZ

Yaraları birlikte saracaklarına vurgu yapan Yeşil, “Bu süreçte bizler Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri olarak depremin yaşandığı ilk günden itibaren Dersim Emek Demokrasi Platformu ve Dersim Belediyesi olarak bir araya gelip deprem kriz koordinasyonunu oluşturduk. Deprem kriz koordinasyon merkezi önceliğine arama kurtarmayı koyarak çalışmalarına başlamıştır. Bu kapsamda gönüllüler ve Dersim Belediyesi ekipleri deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyetlerine hızlıca dahil oldu. Arama kurtarma çalışmışlarıyla birlikte insani yardım çalışılmaları planlandı. Bu kapsam da hızlıca görsel yazınsal ve işitsel çağrılar yapıldı. Halkımız bu çağrılara büyük bir duyarlılıkla karşılık vererek dayanışmayı büyütmüştür. Bu dayanışma dersim belediyesi hizmet binasın da gönüllülerin katılımıyla Malatya Adıyaman Pazarcık Elbistan Nurhak’a dayanışma tırları gönderilmiştir. Deprem den etkilenen ve ilimize yerleşen depremzedelerin temel ihtiyaçları karşılanmaya devam ediyor” dedi.

DERSİM, BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNDE YER ALIYOR

Dersim’in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını söyleyen Nurşat Yeşil, “kuzey-doğusunda Bingöl Yedisu fay hattı, doğusunda Bingöl Karlıova fay hattı, batısında Ovacık fay hattı bulunmaktadır. Bu fay hatlarının minimum 7.2 deprem üretme potansiyeli olduğu bilinmektedir. Bu bilimsel veriler ışığında bizler Dersim'in olası bir depremsellik karşısında hazırlıklı olma ve önlem çalışmaları içerisinde bulunmaktayız. Daha somut ele alacak olursak Dersim'in başta devlet hastanesi olmak üzere mevcut yapı stoğu içerisinde riskli yapıların en ivedi şekilde tespit edilip bu yapılarımızı en hızlı şekilde depreme hazırlama, mevzuatsal iyileştirmeler yaparak yeni gövdelenecek binalarımızın oluşacak depremleri göğüsleme noktasında oluşturmuş olduğumuz komisyonlarca çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Değerli Dersim halkı. Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak Dersim'in olası bir depreme karşı hazırlama hususunda en üst düzeyde sorumlulukla çalıştığımızı, kriz yönetme, koordine etme sistematiğinin tüm kurumlarımızla oluşturma gayreti içerisinde olduğumuzu, yürüteceğimiz tüm bu çalışmaları halkımızın iş birliği ve dayanışma ruhuyla daha hızlı sonuçlandıracağımıza şüphemizin olmadığını, bu ciddiyet ve kavrayışla dayanışmanın asıl sahibi olan değerli Dersim halkına teşekkürü bir borç biliriz” diye konuştu.

TMMOB İKK SEKRETERİ BEYCAN, “ÖN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan, kentte depremlerin ardından başlatılan ön hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Çalışma kapsamında yapılar hasar gördü mü, görmedi mi? Mevcut yapı stoku depreme hazır mı? Konularında da çalışmalar yapıldığını belirten Beycan, Baro ile birlikte bir de protokol imzaladıklarını ifade etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay ise, kurulan deprem birimi üzerinden çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Ay, gönüllülerle birlikte arama-kurtarma ekibi kurulması konusunda da çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, belediye açısından gerekli bilgilendirmenin Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından yapılacağını söyledi.

 

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR