Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
06 HAZİRAN Salı 18:16

EMEP, “Irkçılık değil, eşitlik kazanacak!”

EMEP Dersim İl Örgütü, Amedspor’a yönelik saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Irkçılık değil, eşitlik kazanacak!” ifadelerine yer verildi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2023 18:13
EMEP, “Irkçılık değil, eşitlik kazanacak!”

EMEP il örgütü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Amedsporlular, Bursaspor maçı için gittikleri kentte ve sahaya çıktıklarında saldırıya uğradı. Sahaya bıçak ve mermilerin de arasında bulunduğu çok sayıda yabancı madde atıldı. Bursasporlular JİTEM'ci Yeşil ve "beyaz toros" posterleri açtı. Saldırılar maç bittikten sonra ve soyunma odasında da sürdü. Olaylar gece Amedpor kafilesinin karşılaşma için geldiği Bursa’da kaldıkları otelde önünde başlamıştı.

"Bursaspor-Amedspor maçı öncesi sosyal medyada başlayan linç kampanyası önceki gün hem stat dışında hem de stat içinde gerçekleşti. Tribünleri gererek kardeşlik duygusuna balta vuranlar hesap vermelidir. Tribünlerde ‘Hükümet istifa’ sloganlarının atılması sonrası adeta cadı avına başlayan iktidar bugün Bursaspor maçında provokasyona göz yummuştur. Sahaya atılan bıçak, mermi ve tribünlerde açılan Yeşil kod adlı JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım'ın, '90'larda derin devletin insan kaçırmasının simgesi haline gelen 'beyaz toroslar'ın ve Kurtlar Vadisi'ndeki Pala karakterinin posterleri açılması olayı bir spor müsabakasından çıkarmıştır.

Günler öncesinden başlayan linç kampanyasını görmezden gelen Bursa Emniyeti ve Bursa Valisi yaşanan tüm olaylardan birinci derecede sorumludur. Siyasal alana yönelik operasyonlarla tribünlere yönelik ırkçı kışkırtma arasında içsel bir bağ var. Bu rezalete yol açan bütün sorumlular görevden alınmalıdır. Eşitlik duygusunu yok etmek isteyenlere karşı daha çok birleşme ve tribünlerde eşitlik ve kardeşlik şarkılarını daha gür haykırma zamanıdır. Irkçılık değil eşitlik kazanacak!”

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR