Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 08:39

Gulik tezgahlarda

Dersim’de halk arasında Gulik olarak bilinen çiriş otu tezgahlardaki yerini aldı. C vitamini açısından zengin, bağışıklığı güçlendirici özelliklerinin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarının hızlı geçmesine yardımcı olan Gulik’in kilosu 25 liradan alıcı buluyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-03-2023 09:00

Türkiye’nin bir çok bölgesinde doğada kendiliğinden yetişen ve faydalı bir bitki olarak bilinen Gulik, Dersim’de tezgahlardaki yerini aldı.

Mart ayının ortalarından itibaren başta Ovacık, Nazımiye ve Pertek ilçeleri olmak üzere taşlık ve çalılık alanlardan toplanan Gulik, temizlenip yıkandıktan sonra tezgahlara dizilerek alıcıların beğenisine sunuluyor.

Yumurtalı kavurması, çorbası, sulu yemeği, pilavı ve böreği yapılan Gulik, doğal antibiyotik olarak da nitelendiriliyor.

İl merkezinde dağdan topladığı guliki satan Zeki Toy, “Genelde Mart ortalarında çıkıyor. Gidip toplayıp getiriyoruz. İş yok güç yok. Ekmek paramız için bunu topluyoruz” dedi.

Efendi Özkan ise, otun tereyağında yumurtayla kavurmasının yapıldığını belirterek, “Çorbası da olur. İçine pirinç atılır. Böreği yapılır. Tabi bu işi hanımlar daha iyi biliyor. Onlar yapıyor biz de yiyoruz genellikle” diye konuştu.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR