Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
06 HAZİRAN Salı 20:03

Haşim Karakoyun cinayeti TBMM’ye taşındı

Tunceli Emek Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüsniye Karakoyun’un ağabisi Haşim Karakoyun’un alkollü şahıslar tarafından cinayete kurban gitmesi TBMM gündemine taşındı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2023 17:57
Haşim Karakoyun cinayeti TBMM’ye taşındı

Konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren HDP Milletvekili Alican Önlü önergesinde şunları kaydetti: “İzmir’in Bayraklı ilçesinde 20 Şubat 2023 tarihinde gece saat: 01.30’da alkollü sürücünün kullandığı hafif ticari araç motosikletle seyir halinde olan Haşim Karakoyun’a çarpmıştır. Yurttaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri çarpma noktasından 110 metre ileriye kadar sürüklenen Haşim Karakoyun’un hayatını kaybettiğini belirledi. Olaydan sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmış, çarpma noktasından 182 metre sonra durabilen aracı kullanan şüphelilerin alkollü oldukları ve emniyetteki ifadelerinde birbirlerini suçladıkları öğrenilmiştir. 20 Şubat tarihinde saat 01.49’da ölüme sebebiyet veren aracın içerisinde yer alan şüpheli Mehmet Ali Tan’dan alınan alkol raporunda 0.81 promil alkollü olduğu yine araçta bulunan diğer şüpheli Koray Tan’ın alkol raporunda ise 2.22 promil alkol tespit edilmiştir. Olay anını gösteren İZUM kamera kayıtlarını içeren CD, İZUM kamera kaydı görüntü izleme ve çözümleme tutanağındaki fotoğraflar incelendiğinde şüphelilerin kullanmış olduğu aracın trafikte seyir halinde iken orta şeritten sol şeride geçtiği, aracın daha sonra orta şeride geçtiği, olay esnasında ise maktulün en sağda kendi şeridinde gittiği, şüphelilerin kullandığı araç orta şeritte iken alkolün etkisi ve hızlı araç kullanılması nedeniyle şerit ihlali yaparak sağ şeride girdiği ve maktule çarptıkları görülmektedir.

Alkollü iki kuzen Mehmet Ali Tan ve Koray Tan savcılığın tutuklama talebiyle çıkarıldıkları İzmir 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından usul ve yasalara aykırı bir biçimde “mevcut delil durumu, şüphelilerin savunmaları ve bu bağlamda özellikle parmak izi inceleme çalışmasının tamamlanamamış olması dikkate alınarak, şüphelilerin tutuklanmalarının bu aşamada ölçülü olmayacağı anlaşıldığından, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın şüphelilerin tutuklanmaları yönündeki talebinin reddi” kararıyla adli kontrol denetimi ile serbest bırakılmışlardır. Soruşturma dosyasında bulunan şüphelilere ait alkol rapor sonuçları, olay anını gösteren İZUM kamera kaydını içeren CD, İZUM kamera kaydı görüntü izleme ve çözümleme tutanağındaki fotoğraflar, 20.02.2023 tarihli trafik kazası tespit tutanağı bir bütün olarak ele alındığında şüphelilere atılı taksirle ölüme neden olma suçunun vasıf ve mahiyetinin değişerek bilinçli taksirle ölüme neden olma suçundan yargılanmaları ve TCK’nın 3/1 maddesinde düzenlenen orantılılık ilkesi uyarınca şüphelilerin bir an önce tutuklanması gerekmektedir.”

Önlü, konuya ilişkin şu sorularına yanıt istedi:

İzmir’in Bayraklı ilçesinde 20 Şubat 2023 tarihinde motosikletle kendi şeridinde seyir halinde giderken alkollü sürücülerin kullandığı hafif ticari aracın çarpması sonucunda yaşamını yitiren Haşim Karakoyun’un ölümüne neden olan araç sürücüleri neden adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardır?

Çarpma noktasından 182 metre sonra durabilen aracı kullanan şüphelilerin alkol raporları, İZUM kamera kayıtları ve olaya dair fotoğraflar incelendiğinde Mehmet Ali Tan ve Koray Tan’ın bilinçli taksirle adam öldürme suçlarını işledikleri sabit iken bu kişilerin dışarda hiçbir şey olmamış gibi dolaşmaları adalet midir?

Alkollü araç kullanarak Haşim Karakoyun’un ölümüne sebebiyet veren kişiler hakkında yalnızca adli kontrol tedbirlerinin alınması hukuka ve yasaya uygun bir tedbir midir?

3 şeritli boş bir yolda zikzaklar çizerek hareket eden ve en sağ şeritte kendi halinde hareket eden bir motora çarparak 182 metre sürükleyen araç sürücüleri hakkında nasıl olurda taksirle adam öldürme suçlamasıyla dava açılır? Bilinçli taksirle adam öldürme suçunun gerçekleşmesi için daha ne olması gerekirdi?

7. Sulh Ceza hakimliğinin kararının yeniden değerlendirilmesi, kararda değişiklik yapılması ve düzeltilmesi, toplumdaki adalet duygusunun canlı kalabilmesi ve suç işleyen şüphelilerin cezasız kalmaması için şüphelilerin acilen tutuklanması noktasında bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR