Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
08 ARALIK Cuma 05:19

Haşim Karakoyun’u öldüren Tan’ın duruşması ertelendi

Tunceli Emek Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüsniye Karakoyun'un ağabeyi Haşim Karakoyun'a İzmir’de alkollü olarak kullandığı otomobili ile çarparak ölümüne yol açan Mehmet Ali Tan’ın yargılandığı davanın ilk duruşması İzmir Bayraklı Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 22-05-2023 18:53
Haşim Karakoyun’u öldüren Tan’ın duruşması ertelendi

Duruşmaya Haşim Karakoyun’un ailesi ve yakınları katıldı.

Mehmet Ali Tan duruşmaya, tutuklu bulunduğu Şakran Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS yoluyla bağlandı.

Mahkeme heyeti, Mehmet Ali Tan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 12 Haziran günü saat 09.30’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Tunceli Emek Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Hüsniye Karakoyun’un ağabeyi Haşim Karakoyun’a, 20 Şubat’ta İzmir’de alkollü olarak kullandığı otomobili ile çarparak ölümüne neden olan Mehmet Ali Tan önce serbest bırakılmış, daha sonra ise Tan hakkında savcılık yakalama kararı çıkarmıştı. Gözaltına alınan Tan, savcılıktaki ifadesinin ardından sevk edildiği İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tunceli Emek Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Hüsniye Karakoyun konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“20 Şubat’tan bu yana, kendi acımızı daha yaşayamadan yollara düştük, İzmir’e gittik. MOBESE kaydı bulmayı çalışıyoruz, HTS kaydı bulmaya çalışıyoruz, sosyal medyadan açıklamalar yapmaya çalışıyoruz. Bir adalet arayışına başladık. Oysa her şey adaletin gözünün önünde tecelli etmişti. Alkollü oldukları kaza yerinde tutulan tutanaklarda var, kamera kayıtlarında var aracı kontrol etmekte zorlandığı, aşırı hızlı oldukları…

Mehmet Ali Tan yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece de tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Fakat Türk Ceza Kanunu’nu incelediğinizde buna sevinemiyorsunuz, yüreğiniz serinlemiyor bile. ‘Bilinçli taksirle adam öldürmek’ diye bir madde var. Ondan yargılansalar bile en fazla alacakları ceza; iki yıldan altı aydan başlıyor alt sınır, üst sınır 9 yıla kadar çıkıyor. Ama dokuz yılı alan pek olmamış. 3-5 yıl arasında. Bunun yaklaşık 18 ayını denetimli serbestlikle geçiriyorlar. Yani içeriye girdiklerinde kalacakları süre bir buçuk, iki ay. Bu ülkede acilen, trafikte bu can yakan kazalar için bir yasa düzenlemeye ihtiyaç var. Haşim Karakoyun’un katledilmesi dileriz ki bir milat olsun. Bu ülkenin Adalet Bakanı, bu ülkenin Cumhurbaşkanı, acilen bu konuda bir yasal düzenleme yapsınlar, Meclis’ten bir yasa çıksın ve burada vücut bütünlüğünü kaybeden insanların yakınları ya da o insanlar bu kadar büyük travmalarla yaşamak zorunda kalırken… Böyle bir şey oyabilir mi? Adalet, sosyal medyadan mı aranır?”

Hukuksal mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Karakoyun, “Adalet internetten mi aranır? Adalet zaten kendisi tecelli etmesi gereken bir şey… Bir ülkede adaletten umudunuzu keserseniz, orada herkes kendi adaletini uygulamaya çalışır. İşte orada kaos olur gerçekten. Cezalar caydırıcı olmak zorunda” diye konuştu.

Kaynak: Tunceli Emek Gazetesi

 

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR