İHD Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ve İHD üyesi Doktor Hasan Kaya, 21 Şubat 1993 günü kaçırıldıktan sonra işkenceyle öldürülmüş, cenazeleri 27 Şubat 1993 günü Dinar Köprüsü altında bulunmuştu.

Dönemin devlet yetkilileriyle irtibatlı karanlık güçler tarafından kaçırılarak katledilen Can ve Kaya için İHD Dersim Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada konuşan İHD Dersim Şubesi yöneticilerinden Özgür Ateş, “Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya hak savunuculuğu yaptıkları için karanlık güçlerin hedefi oldular. Kaçırıldıkları andan itibaren İHD tarafından yetkili her kuruma yapılan başvurular sonuçsuz kaldı. Kaçıran kişilerin JİTEM ile bağlantılı kişiler olduğu görgü tanıklarınca ifade edilmesine rağmen uzun yıllar boyu JİTEM’in varlığı bile inkâr edildi. JİTEM adına “faili belli” cinayetler işlediği bilinen Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım devletin karanlık dehlizlerinde kayıplara karıştığından işlediği cinayetlerin hiç birisinin hesabı sorulamadı. JİTEM tarafından işlenen pek çok cinayetin failleri gibi Metin Can ve Hasan Kaya’nın failleri de devletin cezasızlık politikaları sonucu cezasız kaldılar. Onların kaybedilmeleri ve öldürülmelerinden sonra da gözaltında kayıplar devam etti. Öte yandan kayıplara, faili meçhul siyasi cinayetlere, işkencelere ve genel olarak insan hakları ihlallerine karşı, insan hakları savunucularının mücadelesi de hiç durmadan devam etti ve ediyor” dedi.

31 yıl önce kaybedilen ve katledilen Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya’nın katlinden ve binlerce “faili belli” cinayetten sorumlu olanların bulunması için kesintisiz mücadele yürütüldüğünü belirten Ateş, “ Mücadelemiz bir yandan her bir kaybımızın failinin bulunması ve yargılanmasını sağlamak üzere devam ederken; bir yandan da devletin cezasızlık politikasına karşı Hakikatin ortaya çıkarılması ve adaletin sağlanması için yürütülmektedir. Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya arkadaşlarımızı katledilişlerinin 31. yılında sevgi ve minnetle anıyor; Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.