Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 03:07

İlimizde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ilimizde hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Müdürlük, devam eden çalışmalarda bazı köy evlerinin ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini belirtti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2023 14:09
İlimizde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Tunceli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden sonra il genelinde başlatılan hasar tespit çalışmalarına başlandığı ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Hasar tespit çalışmaları kapsamında kamu binaları ile köy evleri başta olmak üzere hasar ihbarı gelen diğer yapıların incelendiğinin belirtildiği açıklamada, “Müdürlüğümüz hasar tespit ekiplerinin büyük bir kısmının Bakanlığımız talimatı ile Malatya’da hasar tespiti yapmak üzere görevlendirilmiş olmaları nedeni ile ilimizdeki hasar tespiti çalışmaları Müdürlüğümüz teknik personelinin yanı sıra Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde ilimizdeki diğer kurum ve kuruluşlardan sağlanan teknik personel desteği ile yapılmaktadır. Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında bazı köy evlerinin ağır hasarlı olduğu tespit edilmiştir” denildi.

Çalışmanın yapının depremden zarar görüp görmediğinin tespiti amacıyla yapıldığının hatırlatıldığı açıklamada, “Hasar tespiti çalışması yapıların depreme dayanıklı olup olmadığını tespit etmek için yapılan bir çalışma değildir. Yapıların depreme dayanıklılığının tespiti için performans analizi yapılması gerekmektedir. Hangi yapıya performans analizi yapılmasının gerekli olduğu bu konuda uzman mühendislerin incelemeleri neticesinde belirlenebilir. Performans analizi özel mühendislik firmalarınca yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR