Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliğiyle 3 gün süreyle 23 hemşire, ebe ve acil tıp teknisyenine yenidoğan canlandırma programı (NRP) eğitimi verildi.

Eğitime ilişkin bilgi veren Tunceli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Duran, “Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların yüzde 23'ü doğum sonrası solunum durmasına bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de solunum durması (asfiksi) temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürmektedir. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin anne karnı dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Solunumu durmuş bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Bu nedenle doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olması ve doğuma eşlik eden sağlık personelinin yenidoğan canlandırmasında becerili ve uyumlu bir ekip olarak olayı ele almaları elzemdir” dedi.

Eğitimin sonunda İl Müdürü Dr. Duran, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde yenidoğan canlandırma programı eğitmenlerine sertifika ve katılım belgesi verdi.