Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 MART Pazartesi 07:30

İlk kadın Türkiye şampiyonu, yeniden şampiyon oldu

Karate sporuyla 8 yaşında ilgilenmeye başlayan Sibel Yüksel, 2003 yılında lise birinci sınıf öğrencisiyken katıldığı müsabakada Türkiye şampiyonu oldu. Karatede, kentten çıkan ilk kadın Türkiye Şampiyonu olan Yüksel, 20 yıl aradan sonra Bursa’da düzenlenen şampiyonada yeniden Türkiye şampiyonu oldu.

SPOR
Giriş Tarihi : 20-07-2023 10:02
İlk kadın Türkiye şampiyonu, yeniden şampiyon oldu

Karate sporcusu Sibel Yüksel, 2003 yılında lise birinci sınıfta okurken Samsun’da düzenlenen müsabakalarda Türkiye şampiyonu olarak önemli bir başarıya imza attı. Milli sporcu olan ve kentten karate dalında çıkan ilk kadın şampiyon unvanı bulunan Yüksel, o tarihten sonra yaşadığı sakatlık nedeniyle spora bir süre ara vermek zorunda kaldı.

Sakatlığının düzelmesinin ardından Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde karate antrenörü olarak çalışmaya başlayan Yüksel, altyapıdan başlayarak sporcu yetiştirmenin yanı sıra, kadınlara ücretsiz savunma dersleri de verdi.

İlk şampiyonluğunun üzerinden 20 yıl geçen Sibel Yüksel, 12-16 Temmuz tarihleri arasında Bursa’da düzenlenen Karate Büyükler ve Vetaranlar Türkiye Şampiyonası’nda birinci oldu.

Yüksel, kenti temsilen katıldığı şampiyonada tekrar milli takımda görev almanın ve birincilik kürsüsüne çıkmanın gururu ve sevincini yaşadığını söyledi.

Kentte, şampiyon karateciler yetiştirme çabası içinde olduğunu belirten Yüksel, “Minik, yıldız ve ümit gençler yetiştiriyorum. Bu spora çok fazla talep var ancak tek antrenör olduğumdan şu an ancak 30 sporcuyla ilgilenebiliyorum” dedi.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR