Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 EKİM Çarşamba 05:47

Kamp ve piknik alanına gelmeyi alışkanlık haline getirdi

Dersim’de Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yer alan kamp ve piknik alanına gelen boz ayı, işletme sahipleri tarafından karnı doyurulduktan sonra yeniden doğal ortamına dönüyor. Ayı, vatandaşların da ilgisini çekerken, işletme sahipleri ayıya fazla yaklaşılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 30-07-2023 10:41

Zengin doğası ve yaban hayatı ile dikkat çeken Dersim’de bir boz ayı, iki aydan beri Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yer alan Halvori gözelerindeki kamp ve piknik alanına geliyor. Köpeklerin alana bırakmak istemediği ayı, köpekleri savdıktan sonra işletme sahiplerinin verdiği et ve kemiklerle karnını doyuruyor.

“Başkan” ismi verilen boz ayıyı besleyen işletme sahiplerinden Ahmet Memicil, “İki aydan beri düzenli şekilde buraya geliyor. Önceleri uzaktan besliyordum ancak daha sonra bana alıştı ve artık daha yakınına kadar giderek rahatça besleyebiliyorum” dedi.

Vatandaşlara ayıya çok yaklaşmamaları konusunda uyarıda bulunan Memicil, “Sonuçta yaban hayvanı. Ben sürekli beslediğim için bana bir şey yapmıyor. Ancak insanlar bu konuda dikkatli davranmalı” diye konuştu.

2 yaşında olduğu belirtilen boz ayı, karnını doyurduktan sonra yeniden doğal ortamına dönüyor.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR
Nimet Canpolat 2 ay önce
Şimdi biz bu beyefendiye ödül mi verelim? Yabani yabanidir yırtıcı yırtıcıdır bir gün açılarak bu birini karşına çıkarsa onu yemeye başlayacaktır. Ben bunu çok saçma buluyorum ve bu Gidişat beni ürkütüyor.