Pertek merkez Kaledebi Mahallesi’nde 2 Temmuz 2023 tarihinde ekili alanlarda henüz tespit edilemeyen nedenle yangın çıktı. Yangında, vatandaşlara ait buğday tarlaları ciddi şekilde zarar gördü. Belediyenin yangına geç müdahale ettiğini ve gelen ekibin müdahaleyi bilmediğini belirten vatandaşlar konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulundu.

Yangına müdahaledeki eksiklere ilişkin konuşan vatandaşlar, “Yangına müdahale için gelen ilk itfaiye aracı bozuktu. İkinci itfaiyede de ise yeterli su yoktu. Yangının etrafı iş makineleriyle dahi çevrilip kontrol altına alınabilecekken maalesef bu yapılmadı. Yangın nedeniyle yakınlarıma ait 9 dönüm civarında buğday tarlası yandı. Yine başka insanların ekili alanları da ciddi zarar gördü. Pertek Belediyesi’nden konuya ilişkin herhangi bir açıklama ya da destek ziyareti görmedik. İlçe tarım müdürlüğü de gelip inceleme yaptı ancak sonrasında zararın karşılanması gibi konularda bize herhangi bir dönüş olmadı. Bizler de bu duyarsızlığa ilişkin şikayetlerimizi CİMER’e ilettik” dedi.

Şikayetlerine konu olan yangına ilişkin belediyenin savunma yaptığını söyleyen vatandaşlar, “Bizim gördüklerimizin aksine yangına zamanında müdahale edildiğini iddia etmişler. Ancak araçlarındaki teknik arızayı kabul ederek bu arızanın giderildiğini ve ilgili personele sözlü olarak uyarıda bulunduklarını beyan etmişler. Yaptıkları savunma kabul edilebilir değil. Öncelikle yaz mevsimi olması dolayısıyla başta itfaiye araçları olmak üzere acil durumlara müdahale edecek araçların bakımının zamanında yapılması ve eksikliklerinin giderilmesi gerekiyor. Bundan sonra meydana gelebilecek bu tür yangınlara belediyenin müdahalesi maalesef tartışmalı bir hal almış durumda” ifadelerini kullandı.