Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
05 MART Salı 04:06

Kayaokay’ı kim koruyor?

Adı, doçentlik kriterlerini yerine getirmemesine rağmen bu unvanı haksız şekilde alması iddialarıyla haber olan İlyas Kayaokay bu kez de üniversitedeki sözleşmesiyle gündemde. Kayaokay’ın üniversitedeki sözleşmesi Haziran ayında doldu. Fakat nedense bu tarihe kadar bir sözleşme yenilemesi de gerçekleştirilmedi. Devamında uzatılmayan Kayaokay’ın sözleşmesi bu kez garip bir şekilde yenilenerek uzatıldı. Yaşanan bu durum akıllara “Kayaokay’ı kim koruyor?” sorusunu getirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2023 16:43
Kayaokay’ı kim koruyor?

SÖZLEŞMESİ OY BİRLİĞİYLE UZATILMADI

Önceki rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek döneminde de hakkında çeşitli iddialar dile getirilen İlyas Kayaokay’ın ismi şimdi de önce uzatılmayan ardından yeniden uzatılan sözleşmesiyle gündemde.

Edindiğimiz bilgilere göre Munzur Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalı başkanları sözleşmesi Haziran ayında sona eren Kayaokay’ın sözleşmesinin bir daha uzatılmaması yönünde karar alarak bunu fakülte yönetim kuruluna iletti.

Bu talebi uygun gören yönetim kurulu da kararı rektörlüğe iletti. Rektörlük ilk etapta Kayaokay’ın sözleşmesini uzatmadı. Fakat ismi rektörlükçe alınan karardaki toplu yeniden atama listesinde yer almayan Kayaokay için her ne hikmetse durum bundan sonra değişmeye başladı.

SÖZLEŞMENİN UZATILMAMASINDA İMZASI BULUNAN DEKAN, SONRASINDA SÖZLEŞMENİN UZATILMASI YÖNÜNDE YAZI YAZDI ANCAK GÖREVDEN ALINMAKTAN KURTULAMADI!

İlyas Kayaokay’ın sözleşmesinin uzatılmaması yönündeki fakülte yönetim kurulunda alınan kararda imzası bulunan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Açıkses, daha sonra bu kararından “çark etse” de görevinden alınmaktan kurtulamadı. Önceki durumun aksine sözleşmenin uzatılması yönünde rektörlüğe yazı yazan Açıkses, kısa bir süre sonra dekanlıktan alınarak yerine rektör yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Taner Şengün atandı.

KAMU ZARARINA SEBEBİYET VERİLDİ

Normalde Haziran ayında sözleşmesi dolan ve bu nedenle söz konusu tarih gelmeden sözleşmesinin yenilenmesi gereken Kayaokay, iddialara göre “kendisini koruyanların” himayesinde 4 ay boyunca sözleşmesiz şekilde çalışarak kamu zararına sebebiyet verdi. Bu nedenle Sayıştay tarafından olası bir denetimde söz konusu durumun nasıl karşılanacağı merak konusu!

HAKSIZ DOÇENTLİK İDDASI TBMM’YE TAŞINDI

İlyas Kayaokay’ın doçentlik unvanını haksız şekilde elde ettiğine yönelik yayınlanan haberlerin ardından CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan konuyu TBMM gündemine taşımıştı. Özkan tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na konuya ilişkin bir takım sorular yöneltildi.

YÖK’ün Özkan’ın verdiği soru önergesine dayanarak durumu üniversiteden soruşturduğu öğrenilirken, şimdi gözler, bakanlığın önergeye vereceği cevaba çevrilmiş durumda.

Öte yandan önergenin ardından Kayaokay, milletvekili Özkan hakkında Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Ercan TOPAÇ

Haber, daha önce www.munzurpress.com sitesinde yayınlanmıştır.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR