Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
28 MAYIS Pazar 02:40

Kim demiş, “Uğursuzlar” diye!

Dersim’de vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan 2 alaca baykuş, doğa koruma ve milli parklar şubesinde tedavi altına alındı. Bazı insanlar arasında “uğursuz” olarak nitelendirilen baykuşların sevimliliği dikkat çekti.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 19-01-2023 11:36

Dersim’de iki ayrı noktada kanatları kırık ve yaralı şekilde alaca baykuş gören vatandaşlar, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerine haber verdi. Olay yerine giden ekipler, alaca baykuşları alarak tedavi ve beslenmelerini yapmak üzere kuruma getirdi.

Kanatlarında kırıklar tespit edilen biri dişi biri de erkek olan baykuşların, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’nde görevli veteriner hekim tarafından tedavilerine başlandı. Beslenmeleri de ihmal edilmeyen baykuşların iyileşmesi halinde yeniden doğal ortamlarına bırakılacağı belirtildi.

Baykuşgiller familyasına ait bir kuş türü olan alaca baykuşun boyu 37 ile 39 cm, kanat açıklığı ise 94 ile 104 cm arasında değişiyor. Genellikle ormanlar ve büyük parklarda yaşayan alaca baykuşlar geceleri hareketlidir. Gündüzleri dinlenerek geçiren bu kuşların ötüşü özellikle geceleri oldukça belirgindir.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR