Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, yaklaşan yerel seçimler öncesi yol haritasını netleştirecek önemli bir toplantı yaptı. Yaklaşık 100 kişinin katılım gösterdiği toplantıda seçimlerde sandığa birlik ve dayanışma içinde gidileceği özellikle vurgulandı.

Toplantının ardından platform tarafından yapılan açıklamada, siyasi partiler ve yapıların 2019 yılından beri çöp projesinin iptali için yürütülen mücadeleyi görmezden geldiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Kendilerini ekolojik hareket olarak gören partiler, kendilerini halkçı olarak gören partiler; kendilerini komünist, sosyalist olarak nitelendirenler şunu çok iyi bilin ki siyaset sınavında sınıfta kaldınız. Bizlere üç beş kişi diyerek küçümsemenizi unutmadık ve bu yerel seçimde gerçek halk gücü ile tanışacaksınız. Bölge halkı olarak, bu seçimleri partilerin tekelinden çıkarmakta kararlıyız.

Bölge halkı, projenin iptali noktasına odaklanmıştır ve bunu gerçekleştirecek siyasi iradeyi destekleyecektir. Şehir merkezine 2 kilometre mesafede çöp tesisi yapılamaz; 100 bin ağaç kökünden sökülerek çöp tesisi yapılamaz; Munzur-Pülümür su havzası içinde çöp tesisi yapılamaz. Bölge seçmeni hiçbir partiye, harekete zimmetli olmayıp doğasını, köyünü koruma noktasında siyasi partilerin atacakları adımlara göre sandığa gidecek, tavrını netleştirecek, firesiz ortak hareket edip iradesini sandığa yansıtacaktır” ifadelerine yer verildi.