Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
05 MART Salı 04:30

Kordu’dan içişleri bakanına “yol” sorusu!

Milletvekili Ayten Kordu, Pülümür ve Ovacık yolundaki sıkıntılardan kaynaklı meydana gelen trafik kazalarını TBMM gündemine taşıdı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2023 12:31
Kordu’dan içişleri bakanına “yol” sorusu!

Gerek tünellerin bakımsızlığı gerekse de karayollarında bariyer bulunmamasına ilişkin önerge veren Kordu, İçişleri Bak içişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya konuya ilişkin bir dizi soru yöneltti.

Kordu, yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na vergi önergede şu ifadeleri kullandı: “Coğrafyası engebeli ve dağlık olan Dersim’in bariyersiz yolları ve bakımsız tünelleri adeta kaderine terkedilmiştir. Tünellerin bakımsız olmasından dolayı, virajlı, engebeli ve uçurum kenarındaki yollarda olması gereken bariyer dahi olmadığı için ölümlü kazalara neden olmaktadır. Bu risklere rağmen mevcut yolların yeterli bakımı yapılmadığı gibi bu zor coğrafyadan geçen yolların daha kullanışlı ve güvenlikli hale getirilmesi, yüksek maliyetler gerektirdiği gerekçesiyle sürekli ötelenmektedir.

Bu yollarının önemli kısmı Munzur Vadisi boyunca su yatağını takip ederek Ovacık’a bağlanan 59 kilometrelik Dersim-Ovacık yolu zaten normal koşullarda bile yetersizken, özellikle yaz aylarında aşırı artan trafiği ciddi endişelere ve kaza riskinin artmasına sebep olmaktadır. Oldukça dar olan Ovacık yolunun büyük bölümü sert virajlardan oluşuyor, tepelerden yola sürekli kayalar düşme riskiyle karşı karşıyadır. Örneğin 21.04.2023 tarihinde Dersim-Ovacık (Pulur) karayolunun 40. kilometresi Tornava bölgesinde özel bir araç, bariyer olmadığı için Munzur Çayı’na uçması sonucu Azat Demiral (21), Mehmet Can Demiral (22) ve Baran Aslan Taş’ın (22) yaşamını yitirmiştir. Oysa kazanın olduğu yolun güvenlik bariyerleri yapılmış olsaydı, söz konusu ölümcül olmayabilirdi.

Dersim-Ovacık yolunun yanı sıra bir diğer sorunlu bağlantı yolu da Dersim kent merkezini Pülümür’e bağlayan ve yine Pülümür Vadisi’ni su yolu boyunca takip eden 66 kilometrelik Dersim-Pülümür yoludur. Turizm ve geri dönüş sebepli Dersim’in artan trafiğine ek olarak, güney kentlerinden gelip kuzey kentlerine giden özellikle nakliye araçlarının çoğu da bu yolu tercih etmektedir. Dolayısıyla bu yolda da kapasitesinin üzerinde bir kullanım söz konusudur.

Dersim merkezini Erzincan ve büyük kentlere bağlayan Pülümür yolu üzerinde, 1960’larda çığ, sel ve kaya düşmesine karşı yapılmış 21 adet tünel bulunmaktadır. Ancak bu tüneller çok bakımsız, ışıklandırma yetersiz olmasından dolayı tünele girişte ve çıkışta karşıdan gelen araçların görüş açısını zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak yoldaki virajların da dar olması birçok tehlikeye yol açmaktadır. Örneğin son olarak tünellerin bakımsız ve ışıkların yetersiz olmasından dolayı 08.10.2023 tarihinde Dersim-Erzincan kara yolu Ağlayankayalar mevkiindeki 8. Çığ Tüneli'nde 2 otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada 4’ü çocuk 11 kişi yaralanmıştır.

Bütün bu gerekçelerden de anlaşılacağı üzere ivedilikle Dersim yollarının güvenlikli hale getirilmesi ve tünellerin bakım ve onarımın yapılması gerekmektedir.”

Kordu’nun Bakan Yerlikaya’ya yönelttiği sorular şöyle:

Dersim-Ovacık (Pulur) karayolunun 40. kilometresi Tornava bölgesindeki yolların güvenlik bariyeri yapılmasına ilişkin bir çalışmanız var mı?

Dersim’in genelinde özellikle yolların virajlı ve engebeli olan kısımlarına güvenlik bariyeri yapılmasına ilişkin bir çalışmanız var mı?

Dersim merkezini Erzincan ve büyük kentlere bağlayan Pülümür yolu üzerinde, 1960’larda çığ, sel ve kaya düşmesine karşı yapılmış 21 adet tünel ile birlikte Dersim’deki diğer tünellerin ışıklandırma ve bakımlarının yapılmasına ilişkin bir çalışmanız var mı?

Munzur Vadisi boyunca su yatağını takip ederek Ovacık’a bağlanan 59 kilometrelik Dersim-Ovacık yolun genişletilmesi ve bakımına ilişkin bir çalışmanız var mı?

Yollara kaya düşmesinin önlenmesine yönelik tel kafes ya da tel file ile yol güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir çalışmanız var mı?

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR