Belediye binası önünde yapılan açıklamayı, Pertek Halk İnisiyatifi adına Hasan Koyun okudu.

İlçe belediyesinde, arsa ve arazilerin yağma ve talan edilmesinin dur durak bilmediğini iddia eden Koyun, “Bir belediye gölün kıyısında belediyeye ait yazlık düğün salonuna bitişik 37 dönüm şahıs arazisine ilçenin kanalizasyonunu götürüp arıtma tesisi ne diye kurar? Dünyada emsali görülmemiş bir yöntemle, trampa ve pazarlık usulü ile. 20 yıldır belediyenin önüne çullarını serip belediyeyi arsa ve arazi üzerinden hortumlayanlar, ölü bir yeri ucuza alıp, düzmece bir belediye encümen kararıyla belediyenin imarlı 105 dönüm arsalarıyla takas ediyorlar. Tapular tescillenmiş ise bu durum suç teşkil etmez mi?” dedi.

İlçede rant ve yozlaşmanın yaşandığını ifade eden Koyun, “Bu çürümede hepimizin sus payı da yok değil hani. Bir düşünürün dediği gibidir tam da yaşananlar. “Yönetenler yönetemez, yönetilenler de yönetilemez hale geldiği zamanlardır değişimin ve dönüşümün zamanı” diye konuştu.

İnisiyatif adına konuşan Hasan Koyun, hukuktan, adaletten, eşitlikten vazgeçmeyenlerin ranta, talana ve her türlü yıkıma ve sosyal bütün kötülüklere karşı yaşam alanlarına, topraklarına ve doğaya sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

İddialara ilişkin Pertek Belediyesi tarafından da bir açıklama yapılması bekleniyor.