2020 yılında dünyada küresel anlamda yaşanan pandeminin akabinde neredeyse tüm dünyayı ve ülkemizi de etkileyen büyük ekonomik krizler yaşanmış ve halen de yaşanmaktadır.

Türkiye’de de yaşanan bu büyük ekonomik kriz maalesef sade vatandaşından çalışanına kadar tüm insanları etkilemiş ve insanlar büyük bir ekonomik dar boğaz içerisine girmiştir. Fakat ne yazık ki bu ekonomik krizi fırsat bilip özellikle bir kısım esnaf ve ev sahibi çok fahiş fiyatlar uygulayarak ekonomik kriz altında ezilen vatandaşın daha da ekonomik dar boğaz içerisine girmesine neden olmuştur. Her ne kadar hükümet, bu fahiş fiyat uygulamaları konusunda bir takım tedbirler almışsa da bir vatandaş olarak bu tedbirlerin yeterli olmadığı kanaatindeyim.

Bir insanın hayatını idame etmesi için ilk olarak temel hak olan barınma hakkına sahip olması gerekir. Bunun da devletimizin hayata geçireceği tedbirlerle mümkün olacağı kanaatindeyim. Yine insanların hayatlarını idame etmesi için günlük temel gıda ihtiyaçlarını karşılaması da insani ve temel bir haktır. Bu konuda fahiş fiyat uygulamalarına sebebiyet veren kişilerin başta vicdanlarını sorgulayarak empati kurması gerekmektedir.

İlimizi göz önüne aldığımızda özellikle son bir iki yıl içerisinde ev kiralarının fahiş bir şekilde arttığını ve bu durumun insanların en doğal hakkı olan barınma hakkının resmen elinden alındığını görmekteyiz. Ülkemizde maalesef kira fiyatları asgari ücretin kat be kat üzerine çıkmıştır. Bu konuda ev sahiplerinin evlerini bir ticarethane olarak görmeyip empati kurarak vicdanlarını sorgulamalarını bir vatandaş olarak talep ediyorum. Düşünün ki; asgari ücretli olarak çalışan bir insanın sırf kirayı ödeyebilmesi için ekstradan çalışması gerekmektedir. Bunun ne kadar acı bir durum olduğunu görmeleri gerekmez mi? Maalesef ev sahibi olan bir kısım insanlar evlerini tutturabildikleri fiyata kiraya veriyor veya vermeye çalışıyor. Bu durum gerek asgari ücretlisini, memurunu, işçisini ve öğrencisini olumsuz etkilemektedir. Ev sahiplerini bu konuda duyarlı olmaya ve vicdanlarını bir vatandaş olarak sorgulamaya davet ediyorum.

Ayrıca fahiş fiyat uygulayanlar buralardan bir kazanç elde edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar çünkü bir cebine giren o paralar diğer ceplerinden çıkacaktır. Onların uyguladıkları o fahiş fiyatlar yüzünden diğer ürünleri A'dan Z'ye kadar zamlanacaktır. (Gıda, giyim, ulaşım vs) Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız bu dönemde tüm ev sahipleri ve esnafımızı daha duyarlı ve vicdanlı olmaya çağırıyorum. Gelin hep birlikte bir adım atın yüksek enflasyonla boğuşan insanlarımızın bir nebze rahat etmesi için fahiş fiyat uygulamalarından vazgeçerek fiyatları aşağı çekin. Aşağıya çekeceğiniz fiyatlar sayesinde enflasyonun da düşüşe geçeceğine sizler de şahit olacaksınız.

Devletimizden bir vatandaş olarak isteğim fahiş kira fiyatlarının önüne geçebilmek adına Türkiye’nin 81 ilinde kira fiyatları belirlenirken bir üst sınırın getirilmesi, ayrıca TOKİ eliyle 81 ilde gerek çalışanların gerekse vatandaşların kolay bir şekilde konut sahibi olmaları için bir adım atılmasını talep ediyorum. Sürçü lisan ettiysem affoluna…

SADE VATANDAŞ