Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
09 HAZİRAN Cuma 13:50

Pülümür’de kar kalınlığı 30 cm’ye ulaştı

Son yılların en kurak kış mevsimlerinden birini yaşayan Pülümür İlçesi’nde kar kalınlığı 30 cm’ye ulaştı.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 02-02-2023 13:02   Güncelleme : 02-02-2023 13:05

Dersim’in son yılların en kurak kış mevsimlerinden birini yaşayan Pülümür İlçesi’nde dün akşam saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı. İlçe merkezinde kar kalınlığı 30 cm’ye ulaşırken yüksek kesimlerde 50 cm’yi geçti.

Yağışın ardından belediye ekipleri tarafından ilçe merkezi ve mahallerde karla mücadele çalışması başlatılırken esnaf ve vatandaşlar da kapılarının önünde biriken karları temizlemeye başladı.

Yağışın etkili olduğu ilçede karayolları ekipleri ise yol açma ve tuzlama çalışmaları yürütüyor.

Kar yağışı nedeniyle mutlu olduklarını söyleyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Bu yıl oldukça kurak geçen bir yıldı. Vatandaşlarımızın ve bizim de beklediğimiz kar geldi. Karın bu bölgede olmamış suların olmaması demek. Yine bitkilere ve meralara ciddi etkisi var. Yağış normalde Şubat ayına kalmazdı ancak her yıl Hızır ayı diye tabir ettiğimiz ayda mutlaka kar yağardı. Bu sene de yine güzel bir kar yağdı. Biraz daha yağarsa bölgemize, sulara etkisi iyi olur. Kar demek bu bölge için bereket demek. Biraz daha yağarsa bu şekilde sorunlarımızı giderir diye düşünüyorum” dedi.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR