Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
16 NİSAN Salı 20:10

SES’ten Yurt’a “Mobbing” tepkisi

SES Dersim Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Ekber Yurt’a tepki gösterildi. “Sosyal Hizmetlerde, Siyasi Kadrolaşmaya, Baskı, Sürgün ve Mobbinge Hayır!” pankartı açan katılımcılar, Yurt’un görevden alınmasını istedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2023 18:58
SES’ten Yurt’a “Mobbing” tepkisi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şubesi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde yaşandığı belirtilen olumsuzluklara tepki amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada konuşan SES Dersim Şube Eş Başkanı Kahraman Yürük, daha önce kurumda yaşanan olumsuzlukları dile getirmek için açıklama yaptıklarını hatırlatarak, “Bildiğiniz gibi 21 Aralık 2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde yaşanan baskı, mobbing ve sürgün tehditlerine dair yaptığımız basın açıklamasından sonra dört arkadaşımız Pertek ilçesine bir arkadaşımız İl Müdürlüğü'ne naklen atama yöntemi ile sürgün edilmiştir. Gerek yerel yöneticiler gerek Valilik gerekse bakanlık düzeyinde yapılan görüşmelere rağmen sürgün arkadaşlarımız eski görev yerlerine geri getirilmemiş ve haksız hukuksuz bu fiili uygulama devam ettirilmiştir. Yaşanan sorunları, taleplerimizi ve tüm süreci şeffaf bir şekilde basınla paylaştık, paylaşmaya da devam ediyoruz. 31 Mart 2023 tarihinde, yani sadece birkaç gün önce Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde gerçekleşen baskı, mobbing, sürgünler, yaşanan usulsüzlükler, soruşturmaların üstünün örtülmesi hakkında haklı mücadelemiz doğrultusunda basını ve kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirmeyi amaçladık” dedi.

İl Müdürü Ali Ekber Yurt’un sendika yöneticileri ile sendikal mücadelelerini hedef aldığını ileri süren Yürük, “ İl Müdürü Ali Ekber Yurt, Kadın Sendika Yöneticimize basın metni yayınlandıktan yaklaşık iki saat sonra, mesai bitmek üzereyken, kurum içerisinde saldırgan bir ses tonuyla ve memuriyet vakarına yakışmayan üslup ile “ahlaksızlar, utanmazlar, iftira atıyorsunuz” sözleriyle sendikamıza, üyelerimize ve mücadelemize hakaretler yağdırmış ve yöneticimizi zan altında bırakmaya çalışarak çalışma ortamında hedef göstermiştir. Bununla da yetinmeyip aynı sendika yöneticimizi aynı gün geç saatte arayarak hakaretlerine tehditler ekleyerek, sendika yöneticimizle hesaplaşacağını söylemiştir. Öncelikle ilimizde kadının statüsü hizmetlerini de kapsayan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden sorumlu il müdürünün bir kadın çalışanına bağırarak hakaretler etmesi kabul edilemez. Liyakatsiz bir şekilde atamalarla gelen iş bilmez müdürlerin kadınların büyük mücadelelerle inşa ettiği çalışma hayatlarını zehir etmesine izin vermeyeceğiz. Sendikal hakları, emekçilerin özlük haklarını ve aile bütünlüklerini hiçe sayan, ayrımcılığı, zorbalığı, hak yemeyi şiyar edinen kabadayı il müdürü Ali Ekber Yurt, şimdi de kurum içerisindeki üslubunu ve saygısını da kenara bırakıp çalışanları, yönetimimizi ve sendikal mücadelemizi hakaretler ve tehditlerle yıpratmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Verdikleri mücadelenin kurum müdürü tarafından terörize etmeye çalıştığını iddia eden Yürük, “Bulunduğun makamlar kendi çıkarların doğrultusunda, koltuğunu sağlamlaştırmak için kendine şemsiye olarak kullanabileceğin yerler değildir. Bizler özveri ile çalışarak sizin gibilere rağmen hizmet üretme mücadelesinden vazgeçmeyen emekçileriz. Bilinsin ki; Ali Ekber Yurt'un emekçilere uyguladığı baskı ve şiddete karşı, bizler adalete olan inancımızla hak arayışımıza, meşru hukuki ve sendikal mücadelemize devam edeceğiz. Taleplerimiz açıktır. Çalışanların mobbingle, baskıyla, hakaret ve tehditle çalışma hayatını zorlaştıran, kadın düşmanı, kabadayı il müdürü Ali Ekber Yurt, bir an önce görevden alınsın. İdari soruşturmalar yürütülürken kimi kesimleri korumak amacıyla çocukların yüksek yararı ve hizmet alan bireylerin refahı yok sayılarak soruşturmaların üstü örtülmesin. 3 ayı aşkın süredir haksız yere yerlerinden edilen, aile bütünlükleri bozularak Pertek ilçesine ve il Müdürlüğüne sürgün edilen üyelerimiz derhal eski görev yerlerine döndürülsün” şeklinde konuştu.

Açıklamasında yetkililere çağrıda bulunan SES Dersim Şube Eş Başkanı Kahraman Yürük, “Buradan sesleniyoruz; Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzde liyakatsiz idareciler görevden alınıp çalışanların hakları teslim edilene ve iş barışının sağlandığı, nitelikli sosyal hizmet üretilebilen eşit, adil bir çalışma ortamı tesis edilene kadar sendikal mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR