Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
16 NİSAN Salı 20:41

Su samurunun uyku keyfi

Dersim’de çaydan çıkarak tüylerini temizleyen ardından da güneş altında uyku keyfi yapan su samuru, kamerayla kayıt altına alındı.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 26-02-2024 10:02

Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından “nesli yok olma tehdidine yakın” kategorisinde sınıflandırılan su samuru, Tunceli’de Munzur Çayı kıyısında tüylerini temizledikten sonra uyku keyfi yaparken Yazar Caner Canerik tarafından kamerayla kayıt altına alındı.

Munzur Çayı kıyısında uzun süre tüylerini temizledikten sonra güneşlenen su samuru, daha sonra yeniden Munzur Çayı’na girerek gözden kayboldu.

Stres atmak ve dinlenmek için Munzur Vadisi’nde yürüyüş yaptığı sırada su samuruna denk geldiğini söyleyen Yazar Caner Canerik, “Yıllardır Dersim’e ilişkin Dersim’in hafızasına ilişkin kayıtlar yapmaya çalışıyorum. Bu aralar da “Samimiyet Dünyası” Dersim mitolojisi çalışması içindeyim. Oldukça yorucu bir çalışma olacak. Bir kitap olarak hazırlanıyor. Açıkçası bu stresi atmak için tercih ettiğim yer Munzur Vadisi oluyor. Burada gerek bizim için kutsal olan Munzur çayıyla gerekse de vadinin içerisindeki vahşi yaşamla gerçek dünyadan kopup fantastik bir dünyaya açılabiliyoruz. Benim yaşadığım da böyle bir şey oldu. Samur, beş on metre kadar ilerimde çay kıyısına çıkıp ısınmaya, kendini temizlemeye başladı. Önce uzaktan çektim. Gitmediğini görünce sessizce adım adım yaklaştım. Yaklaşık bir metre mesafeden görüntüleme şansım oldu. İnanılmaz güzel bir dünyaya kapı açıyor insanda. Dersim’in bu yönünü seviyorum. Ne kadar yoğun, stresli bir yaparsanız yapın doğaya gittiğinizde ya da kendi kültürünü bilen yaşlı birinin yanına gittiğinizde sizi çok farklı bir dünyaya taşıyacaktır. Binlerce yıl öncesinden bu günü yaşayabiliyorsunuz. Evlerimizde steril dünyada hiçbir hayvanın yaşamasına izin vermediğimiz ortamlardan çıkıp doğanın içerisinde bu canlıları gördüğümüzde bunların ne kadar güzel olduğunu görüyoruz. Dersim güzel. Kimse gelmesin. Biz burada hayvanlarla mutluyuz. Fazla kalabalık doğa için iyi değil” dedi.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR